Švandovo divadlo na Smíchově

Autor: Marta Jiroudková <marta.jiroudkova(at)centrum.cz>, Téma: Kultura, Vydáno dne: 24. 01. 2007

Švandovo divadlo na Smíchově bylo slavnostně otevřeno 1. října 1881 Pavlem Švandou ze Semčic st., ředitelem jedné z nejvýznamnějších kočovných společností 19. století. Název i podoba kamenného divadla na Kinského třídě (dnešní Štefánikova ulice) se během jeho téměř stotřicetileté existence neustále měnily.

Zásadní přestavbu divadla nechal provést Švandův syn Karel, když v roce 1900 dal zaměnit hlediště (kapacita 600 míst) za jeviště (původně seděli diváci na místě dnešního jeviště), a tak vznikla dispozice prostoru, která se dochovala dodnes.
V roce 1908 bylo divadlo přejmenováno na Intimní divadlo (do r. 1928). Zhruba v roce 1922 následovaly další úpravy. Tehdejší ředitelka a herečka Ema Jelínková-Švandová nechala rozšířit hlediště o 200 míst a vybudovat železobetonovou konstrukci balkonů.

Poválečné společenské a politické změny poznamenaly také Švandovo divadlo na Smíchově. Výnosem Zdeňka Nejedlého, tehdejšího ministra kultury, bylo zrušeno divadelní podnikání a od září 1945 tu začal působit nový soubor pod názvem Realistické divadlo. K příležitosti pětasedmdesátých narozenin Zdeňka Nejedlého mu bylo divadlo 18. února 1953 věnováno a divadlo tak muselo začít používat název Realistické divadlo Zdeňka Nejedlého. Budova byla dlouhá léta v havarijním stavu, ale k rozsáhlé rekonstrukci došlo až na začátku devadesátých let, kdy se stal ředitelem divadla (tehdy divadlo Labyrint) Karel Kříž. Divadlo bylo znovu slavnostně otevřeno 9. ledna 1992 pod novým názvem Labyrint. Objekt se výrazně zvětšil, propojil se s okolními budovami a byla zpřístupněna druhá, menší scéna.
 

V tomto období zde vznikla řada pozoruhodných inscenací (například Léblův Vojcev či Don Juan a Faust režisérky Hany Burešové a další). V roce 1997 nastoupil do funkce ředitele Richard Kraus, který Labyrint dovedl až k úplnému zastavení činnosti, rozpuštění souboru a uzavření budovy.

Současným názvem - Švandovo divadlo - se divadlo vrací k původnímu názvu a obnovuje tak tradici třetí nejstarší divadelní budovy v Praze. Zřizovatel a majitel budovy divadla, hlavní město Praha, vypsal konkurs na obsazení divadla, ve kterém zvítězil v roce 1999 současný ředitel Daniel Hrbek. Švandovo divadlo na Smíchově bylo po rozsáhlé rekonstrukci slavnostně otevřeno v prosinci 2002 jako kulturní centrum nejen divadelních aktivit s repertoárovou scénou stálého činoherního souboru.

Program divadla naleznete zde.

Zdroj: Švandovo divadlo