Švandovo divadlo na Smíchově bylo slavnostně otevřeno 1. října 1881 Pavlem Švandou ze Semčic st., ředitelem jedné z nejvýznamnějších kočovných společností 19. století. Název i podoba kamenného divadla na Kinského třídě (dnešní Štefánikova ulice) se během jeho téměř stotřicetileté existence neustále měnily.
Zásadní přestavbu divadla nechal provést Švandův syn Karel, když v roce 1900 dal zaměnit hlediště (kapacita 600 míst) za jeviště (původně seděli diváci na místě dnešního jeviště), a tak vznikla dispozice prostoru, která se dochovala dodnes.
V roce 1908 bylo divadlo přejmenováno na Intimní divadlo (do r. 1928). Zhruba v roce 1922 následovaly další úpravy. Tehdejší ředitelka a herečka Ema Jelínková-Švandová nechala rozšířit hlediště o 200 míst a vybudovat železobetonovou konstrukci balkonů.
V tomto období zde vznikla řada pozoruhodných inscenací (například Léblův Vojcev či Don Juan a Faust režisérky Hany Burešové a další). V roce 1997 nastoupil do funkce ředitele Richard Kraus, který Labyrint dovedl až k úplnému zastavení činnosti, rozpuštění souboru a uzavření budovy.
Současným názvem - Švandovo divadlo - se divadlo vrací k původnímu názvu a obnovuje tak tradici třetí nejstarší divadelní budovy v Praze. Zřizovatel a majitel budovy divadla, hlavní město Praha, vypsal konkurs na obsazení divadla, ve kterém zvítězil v roce 1999 současný ředitel Daniel Hrbek. Švandovo divadlo na Smíchově bylo po rozsáhlé rekonstrukci slavnostně otevřeno v prosinci 2002 jako kulturní centrum nejen divadelních aktivit s repertoárovou scénou stálého činoherního souboru.
Program divadla naleznete zde.
Zdroj: Švandovo divadlo