V bezprostřední blízkosti Plzeňské třídy, pod usedlostí Skalka stávala viniční usedlost Klimentka. Pojmenována byla podle křestního jména majitele místní vinice na konci 17.století Klimenta Ekharta. Usedlost zde byla postavena nejpozději na konci 18.století. Mnoho informací o ní vskutku nemáme. Její poslední podoba před jejím zbořením r.1910 byla klasicistní.
Dnes na jejím místě stojí moderní bytový dům. Je ale obklopen zelení, která je zřejmě zbytkem původní zahrady a dodnes jsou tu překvapivě k vidění tři antikizující sochařská poprsí. Dvě leží bez ladu opřena o stromy, jedno stojí na novějším sloupku. Zda patřila k původní výzdobě, nebo sem byla přenesena, není k dohledání.
Dávno zbořenou usedlost připomínají také názvy ulic U Klimentky a Ke Klimentce a také novostovba Rezidence Klimentka - bytový, terasově řešený pětiposchoďový objekt (2005, A-TRIO).
Publikováno s laskavým svolením
Zdeňka Hyana.
Z Patočkovy ulice vede přes Podbělohorskou ulici a Zámečnici ke Klimentce tajná chodba. Důkazem je propad terénu v lesíku nad Plzeňkou ulicí v roce 1980. Propadem se dalo proniknout do zbytku chodby. V lepším stavu je chodba na druhou stranu k domům na Plzeňské ulici, kde však byla zavalena. Odtud pokračovala směrem na Košíře přes ulici Slávy Horníka, kde nad chodbou stojí socha sv. Václava.
Literatura: Štraub, Miloš. Jenková, Jitka. Tajemné podzemí. Praha. Praha: Regia, 2005.