9. kapitola: Ulice mezi Vltavou a dnešní Štefánikovou ulicí

Autor: Marta Jiroudková <marta.jiroudkova(at)centrum.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 15. 06. 2008



Mezi právě zmíněnými pobřežními ulicemi a prostorami a mezi třídou Kinského jsou následující místa a ulice.

6) Naproti zahradě Kinského rozprostírá se u hradebního příkopu a částečně i v obvodu pražském tak zvaný „lesík“, prostora stromovím a křovím někdy porostlá, ale nyní pustá. Užívalo se jí druhdy skoro po celý rok, ale několik let již jen o pouti sv. Filipa a Jakuba k rozestavení rozličných panoram, zvěřinců, kolovadel, kejklířských a jiných bud, jakož i množství nezbytných pernikářských stanů, a dá se očekávati, že bude brzo buď upravena nebo zastavena. Od ní vybíhají ulice křížovnická a ostrovní a cesta k nábřeží Ferdinandovu.

7) Ulice křížovnická  (pozn. MJ: dnes Elišky Peškové) vede z lesíka rovnoběžně s třídou Kinského k náměstí kostelnímu (pozn. MJ: dnes Arbesovo), a jest pojmenována dle někdejšího tam majetku rytířského řádu křížovníků s červenou hvězdou. Jest 14,3 m široká, od roku 1879 asi do polovice délky dlážděna, po obou stranách chodníky vyvýšenými opatřena a asi do polovičky třípatrovými domy zastavena.

8) Od ulice křížovnické jest napříč Vltavě, k nábřeží Ferdinandovu, započata u l i c e  o s t r o v n í, navržena v šířce 11,4 m a nazvána tak  dle protějšího ostrova židovského. Čítá posud jen v hořejní části po jižní straně 5 dvou a třípatrových domů, podél nichž i chodník vede. Avšak ulice postrádá dlažby, a k jejímu uskutečnění padne za oběť čásť starobylého domu č. p. 194.

9) Při východní straně třídy Kinského rozprostírá se náměstí kostelní (pozn. MJ: dnes Arbesovo) do délky 95 metrů a do šířky 38 až 56 metrů. Byvši již r. 1833 po bývalém tam hřbitově srovnáno a pak r. 1837 v části blíže hlavní třídy poněkud i vydlažděno, obdrželo nynější svou lepší úpravnosť a dlažbu teprve r. 1880. Na jeho dolení straně stojí starobylý, ale jinak nepatrný kostelík sv. Filipa a Jakuba, o kterémž zevrubnější pojednání následuje na jiném místě. Severní strana náměstí jest pěknými třípatrovými domy úplně zastavena a vyvýšeným mosaikovým chodníkem opatřena, kdežto východní strana ohraničena jest starobylou továrnickou budovou a jižní strana farní budovou a ohradou .

10. Ze severovýchodního úhlu náměstí kostelního vychází směrem k Vltavě ulice J a k u b s k á (pozn. MJ: dnes Pavla Švandy ze Semčic), která není posud dlažděna a vykazuje na své severní straně dosud jen čtyry domy. Z těch jest nárožní jednopatrový, ostatní dvoupatrové, a ulice sama čeká na upravení své jižní čáry stavební, v jejíž celé délce tvoří továrna na kartouny nepravidelné průčelí.

11) Z jihovýchodního úhlu náměstí kostelního vybočuje mezi právě zmíněnou továrnou a mezi nepatrnými přízemními staveními ulice mlýnská (pozn. MJ: dnes Kořenského). Jest sotva 5,7 metrů široká a rozvětvuje se o něco dále jednak směrem východním do nábřežní ulice k vltavským mlýnům, od nichž i její názvem pochází, jednak směrem jižním podél botanické zahrady k nedaleké druhé továrně na kartoun prodlužuje se jakožto:

12) Ulice továrnická jest pokoutní ulice s dvěma pouze staveními botanické zahrady a s jedním třípatrovým domem naproti ní.