10. kapitola: Ulice na západ od dnešní Štefánikovy ulice

Autor: Marta Jiroudková <marta.jiroudkova(at)centrum.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 15. 06. 2008



Sledujeme-li třídu Kinského (pozn. MJ: dnes Štefánikovu) po pravé – západní straně, shledáváme následující ulice:

13. Hned z předu stoupá volně třída Karlova (pozn. MJ: dnes Holečkova) směrem západním v délce asi 1700 metrů až k silnici plzeňské nad obcí košířskou. Název ten dán jí na památku a ku cti Karla IV., otce vlasti, kterýž dal vystavěti poblíž na svahu Petřína „hladovou zeď“, aby v době tehdejší neúrody lid hladem zmořený měl při stavbě obživy. Výstavnosť její sahá však jen na levé jižní straně do vzdálenosti asi 30 metrů, v kteréžto délce jest průměrně 15 metrů široká, od roku 1875 dlažděna a vyvýšenými mosaikovými chodníky opatřena a po levé straně řadou velkolepých, skoro vesměs třípatrových domů a na protější pravé straně krásnou zahradou Kinského ohraničena a mimo to stromořadím okrášlena. V další, poněkud užší části střídají se po obou stranách zahrady, pole, domy a letohrady, ale schází ještě žádoucí upravení. Opodál za zahradou Kinského vede od ní v pravo mezi zahradními zdmi vozová cesta (pozn. MJ: dnes Zapova-Švédská) ku výše ležícím hospodářským usedlostem, jmenovitě ku Hřebence.

14. Naproti náměstí kostelnímu odbočuje od třídy Kinského druhá příční ulice: Třída H a v l í č k o v a (pozn. MJ: dnes Zubatého), pojmenována na počesť Karla Havlíčka, statného bojovníka českého za práva lidská. Zasahuje do třídy Husovy (pozn. MJ: dnes Drtinova).

15. Třídu Havlíčkovu a třídu Karlovu spojuje třída J e r o n ý m o v a (pozn. MJ: dnes Kroftova), mající jméno Husova věrného přítele a mučenníka kostnického. Jako Havlíčkova třída má i ona šířku 14,3 metrů; obě pak honosí se úplnou výstavností pěkných dvou- a třípatrových domů, jakož i důkladnou dlažbou or r. 1869 a 1874 a vyvýšenými mosaikovými chodníky.

16. Asi uprostřed třídy Kinského odbočuje od ní k západu třetí příční ulice : třída Jungmannova (pozn. MJ: dnes Victora Huga)  v šířce 14 metrů, mající jméno slavného učence českého. Výstavnosť její s domy, krom jednoho, vesměs třípatrovými, dospěla již asi do dvou třetin délky její, kam sahá též dlažba s chodníky mosaikovými, pocházející z r. 1870.

17. V zadu právě zmíněné třídy začíná třída Husova (pozn. MJ: dnes Drtinova), kteréžto pojmenování svědčí velikému Čechu, mistru Janu Husovi, upálenému v Kostnici pro své přesvědčení. Majíc šíři 22,5 metrů a jsouc v celé délce až k třídě dvojím stromořadím krášlena, náleží třída Husova dle toho, jakož i dle své polohy blíže zahrady Kinského k nejlepším ulicím Smíchova. Posud jest jen její hoření polovice, totiž od třídy Karlovy až ku vbíhající do ní třídě Havlíčkově po obou stranách velkolepými skoro vesměs třípatrovými domy ano i dvěma čtyřpatrovými vystavena a od roku 1876 širokými vyvýšenými chodníky a mezi těmito a mezi uprostřed ní založeným stromořadím dobrou dlažbou opatřena.

18. Konečně odbočuje od třídy Kinského směrem západním ulice kartouzská. Na svém začátku vede v upravené šířce 14,2 metrů rovně, pak směrem jihozápadním poněkud klikatě a v rozličné menší šířce, až se na 5,6 metrů zúžuje a na dvě uličky dělí, z nichž přední naproti ulici Poděbradově přímo a zadní naproti ulici Mozartově v šikmém směru do silnice plzeňské zabočuje.

Až k tomuto rozvětvení svému jest nejvíce továrnickými budovami (přádelnami a dílnami na stroje a vagony) ohraničena a již delší léta vydlažděna, dále pak zdmi zahradními obklíčena a nevydlažděna. Název její nám připomíná někdejší klášter kartouzský, o kterémž v předu vypravováno.

19. Na rozhraní třídy Kinského a třídy Švarcenberkovy (pozn. MJ: dnes Nádražní) vede směrem západním, totiž ku straně Plzně, silnice plzeňská v délce asi 3800 metrů až ke hranicím obce košířské, a sice až tam, kde před osadou Buďánkami překročuje potok motolský. Silnice ta jest pouze štětována a štěrkována, a jen až poblíž k ulici Mozartově v šířce 22,5 metru upravena, odkud pak, vybočujíc z vlastního středu města, se obmezuje na šíři pouhých 7,5 metrů. Výstavnosť její jest v upravené části poněkud hustší, obmezuje se pak v délce od zadní uličky kartouzské až na konec malostranského hřbitova pouze na severní stranu. Odtud dále má v značné délce časté mezery, až pak opět v části nad obcí košířskou vykazuje po obou stranách skupiny domů a konečně dále až ku hranicím některé osamotnělé domy a letohrady. Avšak silnice ta vede jen až na konec jmenovaného hřbitova výhradně v obvodu smíchovské obce, kdežto odtud dále po levé, jižní straně začíná již obvod obce košířské, jsa pouze přerušen jednou ze zmíněných skupin smíchovských domů, stojících nad Košířemi. Též na protější straně zabíhají košířské pozemky do obvodu smíchovského, tak že se upravení hranic v tu stranu jeví co nezbytná potřeba. V upravené přední části jsou po obou stranách chodníky a stromořadí, avšak až na konec hřbitova jest jen po jedné, zastavené straně chodník se s stromořadím, odkud pak dále jsou nově založená stromořadí po obou stranách silnice. V celé její délce střídají se starší domy s novými a s továrnami, a lepšímu v tu stranu vývinu vadí patrně zmíněný hřbitov, jehož zrušení již i vyšší úřady k naléhání obce byly přikázaly se lhůtou do konce roku 1883.