27. Nynější továrna na kartouny č. p. 81 a 82 tvořící nepravidelný, podlouhlý čtverhran mezi kostelním náměstím a ulicemi Jakubskou, nábřežní a mlýnskou, zasluhuje na omto místě zvláštního vedení. Nacházel se zde někdejší letní palác hrabat Slavatův, jichž rodinný znak se nad zadními vraty v nábřežní ulici ještě dnes nalézá, chová v sobě krom jiných zbytků někdejší nádhery snad jediné, vskutku umělecké dílo, kterýmž se Smíchov ze starších dob honositi může. Stojí totiž uprostřed rozsáhlého dvora rozkošné druhdy zahrady, velmi uměle a krásně provedená kašna z pískovce, představující Neptuna, stojícího na desce, podepřené delfíny, jež opět spočívají na spodní šírší desce držené třemi medvědy. Umělecké dílo toto zasluhuje, by je obec získala a na vhodném veřejném místě jako jedinou toho druhu starší památku Smíchova postaviti dala.
28. V ulici vltavské jsou jatky obecní číslo popisné 301. Přední starší jich čásť pochází z roku 1865, byvši hospodářskou správou jinonickou vystavěna a r. 1872 české bance stavební prodána, od kteréž ji pak obec roku1875 za 18164 zlatých 70 krejcarů koupila a v zadní části pomocí přístavby nákladem 14000 zlatých značně rozšířila.
29. Mezi jižní, posud nezastavenou částí třídy Švarcenberkovy a mezi Vltavou rozprostírá se rozsáhlá louka zvaná od nepamětných dob „královská louka“ v novější době od Němců též „císařská louka“ zvaná. Náleží z větší části kapituli vyšehradské a několika občanům v protějším Podolí. Slouží déle jak 15 let zvláštnímu spolku šlechticů a zámožných občanů k uspořádání koňských dostihů a střelby vždy z jara a na podzim. Za účelem tím jest poblíž jmenované třídy postaveno dřevěné přístřeší s ložemi a sedadly pro diváky (tribuna). Jinak bývá louka ta, poskytující krásný pohled na protější starobylý Vyšehrad a jsoucí plavbou obyčejných a parních lodí po Vltavě oživena, jarního a letního času k vůli příjemné procházce valně navštěvována.