Úvodem

Autor: Marta Jiroudková <marta.jiroudkova(at)centrum.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 21. 11. 2008



Před třiceti lety se rodila nejmladší historie československého socialistického státu. Jsou to jen tři desítky let od doby, kdy do kvetoucí jarní Prahy dojely první tanky Rudé armády a zakončily zde svůj vítězný pochod. Od doby osvobození prodělávají stovky měst, míst a obcí onen proces, který se může odehrát pouze ve vývoji socialistické společnosti. Před třiceti lety byly tedy dány osvobozené vlasti do vínku jistoty, možnost tvořivé práce, úspěchy, lidské štěstí a víra v budoucnost. Obyvatelé obvodu Prahy 5 prožívali tento historický proces intenzívně, tak jak je to přirozené v lidnaté čtvrti, charakteristické průmyslem, početnou dělnickou třídou a revoluční tradicí dělnického hnutí v bývalém předměstí centra československého státu.

Náš obvod stál po osvobození Rudou armádou před složitými úkoly, které měly odstranit často neradostné dědictví z doby Rakousko-Uherska a předmnichovské republiky a smrtonosné dědictví z doby nacistické okupace. Při plnění úkolů daných Košickým vládním programem a směrnicemi prvních poválečných sjezdů Komunistické strany Československa byly realizovány rozsáhlé změny v průmyslu, ve zlepšování sociálních podmínek obyvatelstva obvodu, v bytové výstavbě, v oblasti kultury a školství, zdravotnictví, sportu a v řadě dalších úseků. Nezdědili jsme pouze průmyslové závody, ostatně často již zastaralé, ale také nouzové kolonie a ubohou bytovou zástavbu, která byla typická zejména pro Košíře a Jinonice. Během třiceti let změnil obvod Prahy 5 svoje hranice, počet obyvatelstva i tvářnost.

Nová výstavba, uskutečňovaná často i za pomoci dobrovolné práce obyvatelstva v akci Z, změnila ráz krajiny a siluetu města. Vůbec již nelze při letmém pohledu vyjmenovat různé rekonstrukce a rozsáhlé obnovy vnitřního zařízení výrobních závodů i jiných objektů.

Ještě výraznější změnou je však přetváření společenských vztahů a vytváření nového přístupu obyvatel k vlastnímu městu a obvodu, to znamená tam, kde se rodí forma socialistického vlastenectví. Připomínáme toto velké dílo a proměny, ke kterým došlo ve třech desetiletích proto, že si  denním životě nestačíme uvědomit, co všechno již bylo vykonáno. Není ostatně naším zvykem příliš často se ohlížet na to, co již vybudováno bylo. I to je charakteristický rys společnosti, která v denní práci připravuje budoucnost a perspektivy nikoliv jako sny, nýbrž jako reálné a plánované úkoly.

V každodenních běžných problémech a v běhu času mnohdy zapomínáme na události a činny, které pro nás byly v určité době rozhodující. To však nezmenšuje jejich význam, a proto pokládáme za užitečné připomenout si je při tak významném výročí, jakým je osvobození naší vlasti a našeho města Rudou armádou. Obvod Prahy 5 má ještě jeden zvláštní téměř symbolický rys. Zde totiž končila druhá světová válka v Praze. Jeden z posledních bojů sovětských jednotek byl sveden v prostoru Zlíchova a Barrandova 9. května 1945 v pozdních odpoledních hodinách, tedy v době, kdy již celé území Prahy a celá naše vlast oslavovala osvobození. Proto je také umístění tanku – památníku padlých sovětských hrdinů – na Smíchově připomínkou nejen celého vítězného pochodu Rudé armády, ale  i těchto posledních bojů v našem obvodě.

Při letošních oslavách již nejde jen o uctění památky a o výraz vděčnosti sovětským hrdinům. Jde i o připomínku dějinného vývoje, který byl v uplynulých třiceti letech umožněn hrdinským bojem a obrovskou obětí všeho lidu Sovětského svazu. Proto my, pamětníci vítězného pochodu Sovětské armády, která mezi stovkami československých měst osvobodila naše město a náš obvod, podáváme svědectví o růstu osvobozeného města v oněch třech desetiletích. Je to svědectví pro ty, kteří vyrůstali už v osvobozené vlasti a nastupují na naše místa. Svědectví, které je připomínkou pro všechny, pro které jsou již naše životní jistoty samozřejmostí. Svědectví, které je poděkováním osvoboditelům z to, že nám umožnili velké a dobré dílo. Jenom naše práce a uskutečňování revolučního vývoje může dávat plný smysl hrdinskému boji Sovětské armády, stejně tak jako vývoj v ostatních bratrských zemích socialistického tábora.

Vše, co občané Prahy 5 za oněch 30 let vykonali, má být i svědectvím o tom, že největší přátelství jsou dokazována vzájemnou pomocí, věrností a především činy.

 
 
 

Josef Eliášek                                                                                      ing. Stanislav Hlavsa

vedoucí tajemník OV KSČ v Praze 5                                      předseda ONV v Praze 5