9. kapitola - Veřejná správa v 50 a 60. letech

Autor: Marta Jiroudková <marta.jiroudkova(at)centrum.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 02. 12. 2008



V průběhu padesátých let došlo k decentralizaci pravomoci v některých úkolech státní správy z ministerstev na krajské národní výbory a Ústřední národní výbor hl. města Prahy. Z tohoto orgánů byly přeneseny některé agendy na obvodní národní výbory. V činnosti obvodních národních výborů znamenají padesátá léta nebývalý rozvoj masově politické práce. Členové obvodního národního výboru byli ve stálém styku se svými voliči, pořádali s nimi besedy a schůze, zúčastňovali se domovních besed a schůzí společenských organizací ve svých obvodech, seznamovali občany s důležitými usneseními obvodního národního výboru a jeho rady, vysvětlovali jim význam usnesení a získávali je pro jejich plnění.

Důležitým pomocníkem obvodních národních výborů pro jejich spojení s občany Prahy 4 a 16 byly uliční výbory. Začaly se tvořit v roce 1954 a získaly občany pro plnění úkolů národního výboru a zejména pro zvelebení města v akci Z. V roce 1960 se přeměnily na občanské výbory a jejich spolupráce s novým Obvodním národním výborem v Praze 5 se dále prohloubila. Dalším důležitým aktivem obvodního národního výboru byli domovní důvěrníci a zejména jejich účast na správě domovního majetku a péči o občanské soužití v domech se stala významnou.

Mezníkem ve vývoji národních výborů byl rok 1960. V něm byly uskutečněny v organizaci národních výborů, jejich pravomoci i v metodách práce dalekosáhlé změny. Bylo posíleno postavení volených zástupců. Výrazem jejich postavení je i jejich název – poslanci.

V nové ústavě – Ústavě Československé socialistické republiky, v novém zákoně o národních výborech z roku 1960 a v novém správním řádu byly zakotveny zásady široké rozhodovací pravomoci kolektivních orgánů – komisí.

Novým územním uspořádáním se podstatně zvětšily obvody krajských, okresních národních výborů a pražských obvodních národních výborů, jejichž počet se snížil. Sloučením obvodů Prahy 4 a Prahy 16 v jeden městský obvod vznikl po všeobecných volbách nový Obvodní národní výbor v Praze 5. Prvním předsedou nového orgánu 5. pražského obvodu byl na ustavujícím plenárním zasedání zvolen František Macháček.