V nové ústavě – Ústavě Československé socialistické republiky, v novém zákoně o národních výborech z roku 1960 a v novém správním řádu byly zakotveny zásady široké rozhodovací pravomoci kolektivních orgánů – komisí.
Novým územním uspořádáním se podstatně zvětšily obvody krajských, okresních národních výborů a pražských obvodních národních výborů, jejichž počet se snížil. Sloučením obvodů Prahy 4 a Prahy 16 v jeden městský obvod vznikl po všeobecných volbách nový Obvodní národní výbor v Praze 5. Prvním předsedou nového orgánu 5. pražského obvodu byl na ustavujícím plenárním zasedání zvolen František Macháček.
Pro obvod Prahy 5 byl významný zákon o hlavním městě Praze z roku 1967, který rozšířil obvod o dvě obce okresu Praha- západ. Jejich místní národní výbory ve Velké Chuchly a Lahovicích byly podřízeny orgánům ONV v Praze 5. V červenci roku 1974 byla připojena k Praze dvě města – Radotín a Zbraslav. Zároveň s nimi bylo přičleněno k Praze 5 dalších sedm obcí, Lipence, Lochkov, Řeporyje, Slivenec, Stodůlky, Třebonice a Zličín. Tím vzrostl obvod Prahy 5 téměř o dvě třetiny své předchozí rozlohy a s přírůstkem 26 tisíc obyvatel přesáhl počet obyvatel obvodu 110 000.
Z iniciativy předsednictva OV KSČ a rady ONV v Praze 5 došlo ve druhém funkčním období k navázání družby se Ždánovským rajonem Moskvy a s obvodem Bratislava III. Delegace stranických i obvodních orgánů se od té doby navštěvují, vyměňují si zkušenosti a upevňují vztahy vyplývající z této družby.
Národní výbor v Praze 5 do své činnosti promítá závěry XIV. sjezdu KSČ a v souladu s nimi se podílel na vytýčení volebních programů Národní fronty. S nimi kandidáti Národní fronty vystupovali na předvolebních schůzích a získávali tak důvěru a iniciativu občanů.
Národní výbory Prahy 5 jsou tedy skutečnými orgány státní moci a správy na svém území. Pod vedením Obvodního výboru KSČ v Praze 5 a místních výborů KSČ připojených obcí organizují a za široké účasti občanů zajišťují další výstavbu a přestavbu našeho městského obvodu a jeho hospodářský a kulturní rozvoj. Touto prací se podílejí na uskutečňování záměrů, aby se Praha – hlavní město Československé socialistické republiky stala vzorným městem s příkladem pro ostatní města v úsilí o zabezpečení stále šťastnějšího života občanů.