7. C. k. poštovní úřad v městě pro dopravu a donášku pasní a peněžitých i jiných menších zásylek v městě samém a zvláštní c. k. poštovní úřad v nádraží české dráhy západní pro obstarávání poštovské výpravy po drahách železničních. Každý z nich jest spravován poštovním kontrolorem a několika oficiály a asistenty, a roznášení psaní a zásylek obstarává několik uniformovaných listonošů.
8. C. k. telegrafní úřad s třemi úřadníky a s obmezenou službou pouze za den pro rychlou výpravu zpráv a sdělení po telegrafním drátu do nejvzdálenějších končin Evropy.
9. C. k . četa četníků, jenž jest c. k. okresnímu hejtmanství k službám při konání policie bezpečnsoti osobní a majetku mimo Smíchov ve venkovské části okresu.
10. C. k. okresní rada školní, složená z c. k. okresního hejtmana jako předsedy, po jednom ze zastupitelů společností náboženských, ze dvou znalců školství, z nichž jednoho volí okresní konference učitelská, kdežto druhým jest nejstarší dle služby ředitel měšťanské školy, a ze zástupců obcí k okresu školnímu náležejících, z kterýchž připadají na Smíchov, platící více jak osmý díl veškerých daní v školním okresu předepsaných, dva zástupci, voleni výborem obecním, kdežto ostatní volí zastupitelstvo okresní.Všeliké jmenování neb volení má platnosť na šest let. Okres školní tvoří okresy smíchovský, únhošťský, zbraslavský a kladenský, a jsouť pod okr. radu školní postaveny veškeré, v okresu tom se nalézající veřejné školy obecné a měšťanské, jakož i ústavy soukromé a školy odborní, pokud náležejí do oboru škol obecných a měšťanských, pak zahrádky dětské čili školy mateřské.
Do působnosti c. k. okr. šk. rady náležejí obzvláště tyto záležitosti: chovati v patrnosti celé školství okresu a pečovati o jeho trvalý pořádek a o jeho zvelebení; říditi jednání strany zřízení nových, anebo strany upravení a rozšíření posavadních škol, strany přiškolení nebo vyškolení a strany opatřování věcných potřeb; konati opatrovnické právo k místním fondům a nadacím školním rozhodovati v první instantci o příspěvcích k účelům školským, jakož i o trestech ve věcech školních; obsazovati prozatimně místa služebná; překládati učitele prozatímně dle potřeby služby; jmenovati učitele vedlejší a učitelky industriální; konati právo praesentační ke konečnému obsazení míst učitelských; podávati zemské radě školní dobrá zdání, návrhy a p. více.
Všecky s tím spojené práce úřední obstarává c. k. okresní hejtmanství; avšak dohled ku školství v okresu vykonává v první řadě okresní školdozorce, vládou jmenovaný, jenž jest hlavním činitelem ve všech záležitostech školních v mezích jemu vyměřené a dosti rozsáhlé působnosti.
Prvním c.k. okresním inspektorem pro české školy byl r. 1872 jmenován Vác. Faltys, c. k. profesor na německé reálce v Praze, po měn však již r. 1874 následoval Jos. Pilař, jenž až dosud působí.
Jelikož jest v školním okresu smíchovské jako na Smíchově samém tak i jinde několik německých škol, jest pro ně zvláštní okresní inspektor školní ustanoven, jímž byl r. 1872 Jan Lieblein, c. k. profesor na něm. polytechnice, pak r. 1873 a 1874 Ondřej Bauer, ředitel c. k. něm. ústavu pro učitelky v Praze, načež od r. 1875 opět Jan Lieblein až do svého úmrtí v roce 1881, a od r. 1882 Muhr, c. k. profesor gymn. v Praze.
11. Dvě místní rady školní, jedna pro české a jedna pro německé školy, skládají se každá z purkmistra jako předsedy jedné i druhé rady, z faráře, ze zástupce obce israelitské, z ředitele měšťanské školy dle služby nejstaršího, kdežto ostatní ředitelové a správcové škol mají hlasu jen poradních, pak z pěti, výborem obecním zvolených zástupců města Smíchova a jednoho taktéž zástupce přiškolené obce radlické, a mimo to ze zástupce české západní dráhy, platící více jak šestou čásť veškeré přímé daně. Volba děje se vždy na 3 léta.
Místní rada školní má pečovati o provedení a šetření zákonů a nařízení ve věcech školních, spravuje místní fond školní, dohlíží k stavením a nářadím školním, k prostředkům učebným, vede potřebný inventář, zdělává roční popis mládeže školní, dohlíží k návštěvě školní, vyměřuje dobu denního vyučování, dohlíží na dodržení hodin vyučovacích, bdí nad kázní mládeže mimo školu, přihlíží, by učitelové byli věrni svému povolání, spolupůsobí při obsazení míst učitelských a p. více.
k bezprostřednímu konání dohledu ke školám smíchovským jsou od okresní rady školní n dobu tří roků jmenováni tři místní školdozorci, z nich jest jeden pro české chlapecké, druhý pro české dívčí a mateřské školy a třetí pro všechny německé školy. toho času jsou místními školdozorci: pro české školy chlapecké Ant. Peluněk, majitel domu, pro české školy dívčí P. F. Krejčí, kupec a pro německé školy Alex. Richter, tovární.
Všeliké s činností obou místních školních rad spojené práce úřední obstarává úřad městský.