Podotknuvše v předu, že r. 1867/8 byla s hlavní školou zřízena též průmyslová škola a pod jednotné s ní řízení postavena, přikročujeme nyní k bližšímu o ní pojednání. Pro průmyslový ráz Smíchova mělo se všeobecně za to že zde též průmyslová škola najde vděčné půdy, a to tím více, zařídí-lise vyučování průmyslové v době večerní a nedělní, jak se dle přijatého a schváleného plánu vedle řádné školy průmyslové o dvou třídách státi mělo.
Jelikož hlavní škola měla dříve odchovati žáky pro školu průmyslovou, otevřena tato teprve šk. r. 1868/9 o jedné střídě s počtem 16 žáků, a s otevřením druhé třídy odkládáno, až by průmyslová škola více zdomácněla a obliby došla a tím pak i přiměřenému poštu žáků se těšila. Avšak sotva k tomu r. 1872 dospělo, sešlo s průmyslové školy vůbec, jelikož se nehodila do učebné soustavy nových zákonů školních a proto též do správy okresní rady školní přijata nebyla. Na druhé opět straně obec sama, pozorujíc jednak nepatrně úspěchy její, jednak značné zvýšení povšechného nákladu školního, nemohla se nikterak odhodlati k dalšímu udržování jejímu.
Ve spojení se školou průmyslovou bylo večerní a nedělní kreslení a vyučování, a věnována jemu hned r. 1867/8 všechna péče a píle. Nic méně zaniklo večerní vyučování již koncem r. 1869 nadobro. Pochopitelnou toho příčinou bylo a jest, že dělník, jen se namáhá za dne až do unavení, potřebuje nutně zotavení v době večerní, má-li opět nabyti síly k pracím druhého dne. V těle zemdleném pozbyl i duch potřebné pružnosti; a nebylo a nelze proto od průmyslového vyučování večerního, třeba bylo sebe zajímavějším, nikdy takového účinku očekávati jako od vyučování za dne.
Lépe dařilo se vyučování nedělnímu, a jmenovitě kreslení bylo hojně navštěvováno. Avšak i to bylo po zaniknutí školy průmyslové rovněž za své vzalo, kdyby se učitelský sbor obecných a měšťanských škol nebyl nabídnul věnovati se jemu za posavadní mírnou remuneraci 360 zl. od obce a kdyby rada městská nebyla seznala prospěšnosť jeho. Tím se stalo, že nedělní vyučování bylo r. 1874 jako nedělní pokračovací vyučování průmyslové a obchodnické nově organisováno, opět v život uvedeno a pod správu ředitele měšť. školy chlapecké postaveno, jenž se jí podnes velmi pečlivě, svědomitě a zcela nezištně věnuje. Vyučování rozvrženo na tři obory, totiž 1. odbor literní o 3 odděleních; 2 odbor kreslení o 2 odděleních; a 3. odbor obchodnický o 2 odděleních. R. 1876 podána k příslušným vyšším úřadům žádosť jednak o schválení nově upraveného plnu vyučovacího, jednak o přiměřené subventiování; avšak o vyřízení a vyhovění žádosti této posud se jedná. Díky jmenovanému řediteli a těm kterým učitelům při vyučování působícím, a neméně i úřadu městskému, pobádajícímu neustále k návštěvě jeho, těší se nedělní pokračovací využování dosti hojnému účastenství a příznivému úspěchu. Jest žádoucno, aby vyšší úřady školní vyučování tomu svou pozornosť věnovati a kromě náležitého schválení organisačního plánu též potřebných prostředků poskytnouti neopominuly. Čím více příležitosti se mládeži dává k nabývání všelikých vědomostí, tím lépe, a tím více platí pravidlo to na Smíchově, kde saž posud malými prostředky docíleno dosti značného úspěchu.