Podobně jako v oboru vzdělávacím zůstal Smíchov i v oboru humanitním pozadu za vzrůstem svým a za počtem obyvatelstva svého, a teprve v letech posledních usiluje i v ohledu tom dohoniti, co posud zanedbáno jest.
Obecní fond chudinský, jehož jmění jest vykázáno v předu při obecní správě, slouží k podporování chudých, ku práci neschopných příslušníků. Z jeho příjmů rozděluje se nyní 118 týdenních porcí chudinských po 40 kr. až 1 zl., což činí úhrnem 3785 zl. ročně a mimo to značných mimořádných podpor 23 osobám 1568 zl. ročně na základě vyšetření a návrhů otců chudinských, jichž jest toho času 21. Ve fondu tom jest obsažena zvláštní nadace J. V. císaře a krále Františka Josefa, utvořená dle usnesení výboru obecního z daru 4000 zl., jejž jmenovaný panovník za příčinou úmrtí J. V. císaře a krále Ferdinanda Dobrotivého byl smíchovské chudině daroval a z jehož úroků bývají chudí příslušníci každého roku k vánocům podělováni v náhradu za milostivou podporu, kteráž jim o vznešeného dobrodince Smíchova za jeho živobytí rok co rok v části mnoha set zlatých udělována byla. Bohužel nerozmnožuje se chudinský fond tou měrou, jak chudina se vzmáhá, nýbrž bývají roční příjmy fondu chudinského každoročně zúplna vyčerpány, ano musí jemu i důchod městský ročně více sty zlatých napomáhati, aby všem naň činěným nárokům zadost učiniti mohl. Též nadací lidumilných jest tu málo, aniž jich přibývá ta, že v ohledu tom Smíchov ani nesnese porovnání s jinými městy mnohem menšími.
Nicméně jest naděje, že aspoň zchudlí měšťané najdou brzo svého útulku před nouzí a bídou. R. 1868 založen zvláštní fond ku stavbě domu pro zchudlé měšťany přikázáním jemu zbytku 949 zl. 31 kr. ze sbírky pro raněné vojíny z r. 1866, a později věnovány jemu též zákonnité poplatky za udělení domovského a měšťanského práva pro Smíchov. Že však výnos poplatků těch jest do roka nepatrný, potřeboval by fond ten mnoho let, než by mohl sloužiti k uskutečnění účelu svého, kdyby nenabýval od r. 1875 značného příspěvku z čistého výtěžku plesů chudinských, k nimž tehdejší rada městský Jan Hromádka první podnět dal a o jichž uspořádání po 6 let pečoval. Po něm pak následoval r. 1880 městský rada Karel Burian a způsobem tím přibylo fondu mnoho tisíc zlatých. není tedy již daleká doby, kdy se bude moci přiročiti ku stavbě domu pro zchudlé měšťany. Ale pro takového zvláštní věnování nebude ještě postaráno o ostatní neměšťanskou chudinu smíchovskou, ač právě pro ni se potřeba zvláštního domu chudinského stává stále citelnější. jest proto velice žádoucno, aby se i na jeho pořízení pamatovalo a potřebné k tomu příspěvky úsilovně sbíraly.
Ostatně pečuje odbor chudinský a místní rady školní po dlouhá již léta o podělení chudé mládeže školní oděvem a obuvem pro zimní dobu. za tím účelem sbírají dobrovolné příspěvky a též obec přispívá vždy několika sty zlatých. Takovýmto způsobem sebere se každého roku pro české školy až 1600 zl. a pro německé školy až 100 zl. a více.
K témuž účelu zakládá též Fr. Zoubek, ředitel měšťanské školy dívčí zvláštní fond, jenž již do 420 zl. dospěl.
Ženská jednota sv. Ludmily, o jejíž založení r. 1872 usilováno bylo, a jež měla podporovati chudou mládež, zejména nemajetné, ze školy vystupující dívky, nedošla bohužel žádoucího uskutečnění pro nedostatečné účastenství, tak že její stanovy, ztvrzené c.k. místodržitelstvím dne 25. května 1872 pod č. 22612 leží podnes ladem.