Spolky pro duševní i hmotné vzdělávání

Autor: Marta Jiroudková <marta.jiroudkova(at)centrum.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 26. 08. 2009



 
1. Z p ě v á c k ý   s p o l e k   „ L u k e s “ jmenován tak ku cti bývalého věhlasného tenoristy při opeře české a nedostíženého zpěváka národních písní českých. Spolek počal svou činnosť r. 1863 za účelem pěstování zpěvu cvičením a pořádáním zábav a výletů zpěváckých, veřejných koncertů a zpěvu církevního.
Koncem r. 1880 čítal členů činných, zaplativších 20 kr. zápisného a přispívajících měsíčně dle uznání valné hromady, 47 mužských a 23 ženských; přispívajících ročně po 3 zl., 85; zakládajících, již složili 10 zl. a mimo to ročně 3 zl. přispívají, 7; a čestných 4.
Spolek cení svůj archiv na 380 zl. a má inventárního a jiného jmění za 326 zl., ku kterémuž náleží též prapor spolkový. Jmění není velké, neboť spolek věnuje příjmy ze svých veřejných představení účelům dobročinným a vlasteneckým.
kdyby se spolek rozpadnul, neb své jméno, anebo svůj původní ráz změniti chtěl, připadne jmění jeho smíchovské veřejné knihovně obecní.
Starostou jest Jos. malý, učitel u Marie Vítězné v Praze, jednatelem Jos. Jeřábek, soukromní.
 
2. N ě m e c k ý   z p ě v á c k ý   s p o l e k  m u ž s k ý   n a   S m í c h o v ě (Deutscher Männergesangverein in Smichow) založen r. 1878 za účelem pěstování theoretického a praktického cvičení se ve zpěvu. Jeho činnosť obsahuje kromě toho produkce zpěvní, deklamatorní a instrumentální, zábavy k obživení společenského ruchu Němců smíchovských, výlety, účastenství při produkcích a slavnostech jiných německých spolků a přistoupení k rakouským německým jednotám zpěváckým.
Kdo složí mimo roční příspěvek 3 zl. ještě 25 zl. základného, jest členem zakládajícím, jinak jen přispívajícím, a činní členové zapravují ročně 1 zl. Těchto jest 51, přispívajících 128 a zakládajících 8.
Spolek má mimo piano a hudebniny hotovosť 400 zl. Kterak se naložiti má s jměním v případě rozpadnutí ustanoví valná hromada.
Starostou jest: Rudolf Messany, správce skladiště pražsko-turnovské dráhy a jednatelem Alois Schmidt, učitel.[1]
 
4. Č t e n á ř s k o o c h o t n i c k á   j e d n o t a  „K o l á r“  založena r. 1878 za účelem vzbuzování a pěstování života duševního a společenského a rozšiřování vědomostí k povznesení třídy veškeré, kteréhožto účelu se domáhá i pořádáním divadelních představení k dobročinným účelům, čtením knih a časopisů, přednáškami ze všech oborů, vyjímajíc politiku, a tanečními a jinými zábavami.
Členů bylo r. 1881:
Čestných 4, zakládajících  s příspěvkem 10 zl jednou pro vždy 3, činných s měsíčním příspěvkem 50 kr. 71 a přispívajících s 50 kr. zápisného a s měsíč. příspěvkem, od valné hromady ustanoveným, 4.
Jednota má své divadlo „U Austrie“. Do konce r. 1881 věnoval k dobročinným a vlasteneckým účelům úhrnem 314 zl. a páčí své čisté jmění na 799 zl. 88 kr.
Kdyby jednota v případě zrušení svého nebyla s to učiniti opatření strany jmění svého, připadne toto obci smíchovské s podmínkou, aby je opět vydala prvnímu českému ochotnickému spolku, jenž by se později na Smíchově utvořil.
Při veřejném vystupování užívá jednota zvláštních odznaků.
Předsedou jest Vojtěch Schmatt, úředník záložny a jednatelem Karel Brožek, rukavičkář. [2] Stanovy jsou stvrzeny místodržitelstvím dne 10. června 1880 pod č. 32328.
 
5. V e s l a ř s k ý   k l u b   „ T r i t o n “ má za účel veslování a jezdění na bruslích, což činí společným cvičením, výlety, zábavami a pořádáním dostihů a regat, užívaje při tom zvláštního stejnokroje.
Klub byl založen r. 1880 a čítá činných členů 14 se zápisný 5 zl. a s příspěvkem 50 kr. měsíčně, pak přispívajících 12 s příspěvkem 3 zl. ročně.
Má svůj přístavní domek s loděnicí a 5 veslařských lodí, vše v ceně 1600 zl. Kdyby se klub rozpadnul, případně veškeré jmění „českému vesl. a brusl. klubu v Praze“.
Předsdeou jest Jan Z. Veselý, majitel pivovaru v Praze a jednatelem J. V. Esop, posluchač na vys. školách.
 
6. B e s e d a   u č i t e l s k á   B u d e č , založena r. 1880 za účelem vědeckého a praktického vzdělání učitelů, hájení zájmů školských a učitelských a přiměřené zábavy.
Čítá členů zakládajících, složivších základné 10 zl., jen 2, pak činných 100 a přispívajících po 1 zl. ročně, 6.
Dosažení účelu domáhá se čtením příhodných spisů vůbec, zvláště paedagogických, rokováním o záležitostech učitelských a školských, vysíláním delegátů do ústřední jednoty spolků učitelských, podnikáním věcí školství prospěšných, hudbou, deklamacemi a společnými vycházkami.
V případě rozpadnutí připadne jmění spolku k podporování vdov a sirotků po učitelích na školách obecných, hlavních a nižších reálkách v Čechách.
Toho času jest předsedou Jan Mašek a jednatelem Ant. Frána, řídící učitelé.
 
7. S p o l e k  p ř á t e l  l i t e r a t u r y   č e s k é   n a   S m í c h o v ě založen byl r. 1880 za účelem podporování literatury české odbíráním knih a pořádáním přednášek poučných a zábavných.
R. 1881 čítal 60 členů, od nichž odebráno knih a časopisů za 300 zl.
Toho času jest starostou Rudolf Wunš, okresní tajemník a jednatelem K. Taránek.
 
8. S p o l e k  n ě m e c k ý c h   p ř á t e l   š k o l s t v í   n a   S m í c h o v ě (Verein deutscher Schulfreunde in Smichow) má za účel, podporovati dle sil svých německé školství na Smíchově, jmenovitě opatřovati německé školy obecné a měšťanské co nejhojněji náležitými pomůckami učebnými a vyučovacími, zaříditi jim objemnou knihovnu pro učitele a pro žáky, podělovati chudé a hodné jich děti potřebnými knihami a psacími potřebami, buditi vroucí spolupůsobení domácnosti a školy a udržovati zájem obyvatelstva pro německé školství v stálé bdělosti a činnosti.
Prostředky k tomu jsou:
 
a) příspěvky členů zakládajících aspoň 20 zl. základného a přispívajících aspoň po 1 zl. ročně,
b) veřejné přednášky, hudební produkce, divadelní představení,
c) sbírky příspěvků dobrovolných a
d) použití každé příležitosti k fedrování a uskutečnění účelů spolkových.
 
V roce 1880 čítal členů zakládajících 12, přispívajících 170 a činných 17.
Jmění vykazuje spolek 699 zl. 31 kr., kteréž v případě rozpadnutí se spolku tvořiti má zvláštní fond školní, přislušící do správy německé místní rady školní s věnováním úroků k těmtýž účelům, co již uvedeny jsou –
Spolek byl založen r. 1875, a jeho předsedou jest nyní Dr. Mor. Willkomm, c.k. univers. professor a jednatelem Ant. Schubert, ředitel něm. měšťanské školy dívčí. [3]
 
9. K l u b   v e l o c i p e d  i s t ů   n a   S m í c h o v ě, založen r. 1881, má za účel pěstování jízdy na vysokých, kaučukovým kruhem potažených velocipedech společným cvičením a pořádáním výletů, dostihů a dalších cest, užívaje při tom stejnokroje a odznaku vlastního. Čítá 54 činných členů s měs.příspěvkem 1 zl. a páčí své inventární jmění na 400 zl.
V případě rozejití klubu připadne jmění stejným dílem pražskému a smíchovskému spolku „Sokolu“.
Předsedou jest Vác. Opitz, zástupce firmy obchodní a jednatelem Frant. Kohout, technik.


[1] Též tento spolek jest výhradně německým, neboť ustanovuje §24 stanov, že spolková řeč jest německá a že návrh na změnu ustanovení tohoto se má považovati za návrh na rozejití se spolku.
[2] Počátky jednoty této třeba klásti do doby před 15 a více lety, kdy se děly první pokusy ochotníků divadelních „u Eggenbergu“ a později „u zlatého anděla“. Tehdejší ochotnické divadlo, ač velmi nepatrné, jest pamětihodno proto, že se na něm objevilo velmi mnoho schopných a později vynikajících sil jako: Paleček, výtečný zpěvák operní, Grund a Stropnický, též výborní zpěváci operní, pak znamenití divadelní herci: Seifert, Pulda, Chvalovský, Budil, Pštros a j., a herečky Josefina Čermáková, Betkovská a j.
[3]  Podobný spolek jest veležádoucí též pro české školy smíchovské, i nepochybujeme, že by pro něj bylo dosti přátel, kdyby se jeho založení na denní pořádek uvedlo.