Přihlídneme-li ku stavu dobytka, k důležitému to odvětví hospodářskému, jeví se nám dle posledních dvou všeobecných sčítání následovně. Proti r. 1869 přibylo r. 1880 všeho dobytka 327 kusů. Tento přírůstek nelze však přičísti zcela na vrub hospodářství, nýbrž u koňů a u hovězího dobytka k užívání má na něm valného podílu rozmnožení dopravních povozů.
Pro zvelebební koňstva bývalo jindy na Smíchově vždy od 1. února až do konce června až 6 hřebců z c.k. hřebčince nymburského, avšak několika let jest oddělení to vždy za pražskou branou strahovskou „na Panenské“.
Velmi potěšitelné jest, že se na Smíchově začíná i včalařství zmáhati. Napočítavše r. 1869 všeho všudy jen 10 úlů, nalézáme jich koncem r. 1880 již 57, a netřeba pochybovati, že jich stále přibývati bude, jelikož není chovu, kterýž by byl tak snadný, laciný a poměrně výnostný, jako jest chv včel a kterému se zvláště v četných zahradách smíchovských dobře daří.
Dovodivše takto, že Smíchov zasahuje též valně do oboru zeměvzdělání, uvádíme ještě, že valná čásť větších usedlostí jest pronajata, a že se tu teprv asi posledních 15 let poněkud více rationellním způsobem hospodaří než předtím. Platí i zde, že bývá pod svícnem tma; neboť při hospodářském spolku pro okres smíchovský měli právě smíchovští hospodáři velmi malé účastenství, majíce ovšem jiných též zájmů na starosti. Jest žádoucno, aby Smíchov i v tomto ohledu držel s pokrokem.