Pole vystřídaly paneláky. Letecké snímky ukazují Prahu v roce 1953 a dnes

Autor: Marta Jiroudková <marta.jiroudkova(at)centrum.cz>, Téma: Dokumenty, Vydáno dne: 30. 04. 2014Jak se změnilo hlavní město za posledních 60 let? To ukazuje nová mapová aplikace z dílny Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Lidé tak na internetu mohou snadno zjistit, jak v roce 1953 například vypadalo místo, kde žijí, a porovnat ho se současným stavem. Nová mapová aplikace je k dispozici na webu dveprahy.cz . Lidé tu mají díky dvojici leteckých snímků možnost porovnat totéž místo s odstupem šesti dekád.

"Aplikace umožňuje intuitivní nacházení míst, která prošla dramatičtějšími změnami. Lidé mají například možnost porovnat, jak vypadaly tradiční průmyslové čtvrti jako například Smíchov nebo Vysočany. Nebo území, na kterých dnes leží rozsáhlá pražská sídliště, mezi něž patří Jižní Město nebo Bohnice," řekl ředitel Sekce prostorových informací IPR Jiří Čtyroký.

Podle mluvčího IPR Marka Váchy je rok 1953 prvním, kdy byly pořízeny letecké snímky celého území Prahy, předchozí snímkování některých částí metropole se uskutečnilo v roce 1938.

Nápad na podobnou mapovou aplikaci dostal podle Váchy jeden z vývojářů IPR a ze zájmu ji začal doma vytvářet. "Když se pak projekt prezentoval na poradě, tak z toho vznikla tato věc, která se pustila ven," usmál se Vácha.

Do budoucna se počítá s rozšířením aplikace o mapy z let šedesátých a sedmdesátých. Lidé si tak budou moci porovnat například územní plán z 50. let minulého století a územní plán, který platí dnes.

Letecké snímky Prahy z několika období (i předválečného z roku 1938) si lze prohlédnout také zde , velmi zdařilá je rovněž aplikace na webu Státního fondu životního prostředí ČR .