Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 24. 11. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Josef Kořenský

Vydáno dne 22. 01. 2008 (3393 přečtení)



Ve své době byl slavným cestovatelem,na jehož počest se pořádaly lampionové průvody a křtily se po něm lázeňské prameny. Projel celý svět,,napsal na padesát knih a několik set článků,uspořádal stovky přednášek. Dnes ho ovšem nezná téměř nikdo.. Seznamte se:Josef Kořenský. „O čem snil jsem jako v pohádce,když mysl ponořovala se v líčení lidí a přírody na tajemném východě,to vše počalo se vyjevovati v úžasné skutečnosti,jakmile koráb Čína veplul z rána dne 29.září 1893 do zálivu Tokijského,“napsal Josef Kořenský (1847-1938) ve svých Cestách po světě o své zřejmě nejoblíbenější zemi - „Žaponsku“.

CESTY STARÉHO MLÁDENCE

„Josef Kořenský byl povolá-ním učitel,později řediteloval na dívčí škole na pražském Smíchově v ulici,která dnes nese jeho jméno,“shrnuje základní údaje o slavném cestovateli historik a autor studií o českých světoběžnících Jan Martínek.
Kořenský pocházel z rolnic-kého rodu v Sušně u Nových Benátek. Rodina se ale záhy přestěhovala do Mladé Boleslavi,kde Josef vystudoval reálku. V Praze pak absolvoval učitelský ústav.. Už v té době se stal pomocníkem profesora Antonína Friče, který spravoval přírodovědné sbírky Národního muzea.
„Hodně se stýkal se společností kolem Vojty Náprstka,“doplňuje Ivana Horáková ze Státní vědecké knihovny v Plzni,kde byla loni uspořádána vědecká konference o českých cestovatelích a také výstava jejich knih a památek z cest,které tito odvážní muži podnikli.
V domě U Halánků v Praze,kde dnes sídlí Náprstkovo muzeum,získal Josef Kořenský inspiraci pro vlastní výpravy. Na tu první se vydal už v roce 1878. Projel tehdy Německo,Francii a Anglii.
V následujících letech se dostal na Balkán,do Turecka, ale procestoval také Sibiř, Kavkaz,Ural a východní Asii.
Cestování Kořenského uchvátilo. Podle Jana Martínka si mohl svou cestovatelskou zálibu dovolit.„Jako starý mládenec neměl sta-rost o rodinu,měl dostatek finančních prostředků a rád se vydával na cesty. Kupříkladu Skandinávii navštívil v době,kdy byly výpravy do této oblasti ještě poměrně vzácné.“

K PROTINOŽCŮM

V letech 1893 až 1894 se Kořenský spolu s přítelem statkářem Karlem Řezníčkem vydal až za oceán. Jeli po trase Severní Amerika, Havajské ostrovy,Japonsko, Čína,Malajsie,Jáva,Cejlon, Indie,Egypt. Druhou rozsáhlou „cestu k protinožcům“ uskutečnil v letech 1900 až 1902,kdy se dostal do Austrálie,Tasmánie,na Nový Zéland či na ostrovy v Oceánii. Zastavil se také v milovaném „Žaponsku“a přes Sibiř se vrátil zpět do Evro-py.„Nejsložitějším cílem byly pro Kořenského bezesporu Čína a Japonsko. Proniknout do společnosti v těchto zemích nebylo vůbec snadné,“ soudí Ivana Horáková.
Ve své době patřil Josef Kořenský k nejznámějšším a také nejvšestrannějším českým cestovatelům.„Byl opravdu badatelem širokého rozsahu. Věnoval se sbírkotvorné činnosti,posílal velké kolekce do Národního muzea i do Náprstkova muzea. Zabýval se flórou,faunou,geologií,podnebím,obyvatelstvem -a navíc vše velmi vtipně glosoval,“soudí Horáková.
Své dojmy z cest si Josef Kořenský nenechával pro se-be. Hodně psal,a to jak články,tak celé knihy. Na konci 19.století například vydal třísvazkový cestopis s názvem Cesta kolem světa. Šlo o vůbec první dílo svého druhu u nás. Cestopis měl tisíc čtyři sta stránek a šest set obrázků a map.
Počet knih,které ze svých cest Kořenský napsal,,je úctyhodný - zahrnuje na pa-desát titulů. Cestovatel se také jako správný pedagog snažil,aby jeho práce obsahovaly i dodatek pro školní mládež,“říká Martínek.

ZA DESET LET NA SHLEDANOU

Kořenský nevyhledával do-brodružství,cestoval hlavně z touhy po poznání. Podnikal cesty spíše turistického rázu a měl na zřeteli zejména jejich vzdělávací účel.
V jeho knihách ani vyprávění nikdy nechyběly zmínky o českých stopách a o slavných krajanech,s nimiž se ve světě potkal. Jedno takové setkání - z cesty po Švédsku -,kde figuruje Kořenského přítel Štolba,připomíná Ivana Horáková:„Tito dva muži navštívili švédskou restauraci. Měli hlad,a tak Štolba říká:Já objednám.
Přišla servírka,usmála se aŠtolba na ni:Frškken, Frškken,což v překladu znamenalo:Slečno,slečno. Kořenský,kterému to připomínalo v různých jazycích slovo žába,se smál a byl zvědavý, co mu přinesou. Štolba nonšalantně ukázal do jídelního lístku - a ejhle,,objevil se dezert. Potom na stole přistál salát. Kořenský se ale chtěl pořádně najíst,a proto se objednávání ujal sám: vzal tužku,nakreslil pěkné české prasátko s kulatým kudrnatým ocáskem - a ser-vírka za chvilku konečně přinesla talíř šunky.“
Josef Kořenský psal,,publikoval a přednášel i ve stáří. Pravidelně se stýkal s českými cestovateli,byl členem různých společností,kam docházeli například i T. G. Masaryk nebo Antonín Dvořák. V dobových publikacích na něj všichni vzpomínají jako na příjemného společníka a dobrého člověka.
Až do smrti zůstal zarytým starým mládencem a stravoval se jenom po hostincích.
Ještě v osmdesáti letech, když slavil narozeniny,mu byl na počest vypraven lampionový průvod.. Kořenský mával z okna a volal:„Za deset let na shledanou!“Svůj slib splnil - devadesátku oslavil,,krátce nato však zemřel. Letos tomu bude sedmdesát let.
Jméno Josefa Kořenského dnes upadlo téměř v zapo-mnění. Na jeho knížky ve veřejných knihovnách usedá prach a výpůjční lístky prozrazují,že si je třeba celá desetiletí nikdo nevypůjčil.„Je to škoda,myslím,že pokud by Kořenského knihy vydal dnes někdo v nové úpravě,své čtenáře by si jistě našly i v době počítačů a cestování letadly,“ soudí Ivana Horáková.
Článek vznikl ve spolupráci s krajanskou rubrikou Radia Praha Češi v zahraničí.


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Týdeník Rozhlas

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS