Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 22. 12. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Návštěvy císaře Františka Josefa I. na Smíchově

Vydáno dne 15. 04. 2008 (1335 přečtení)



Však měl Smíchov také své radostné dni a též u něho osvědčilo se staré přísloví: „nebylo zle, aby nebylo opět dobře.“ Když Jeho Veličenstvo císař a král František Josef v roce 1866 po uzavřeném míru projížděl severovýchodní část Čech, aby tu na vlastní oči seznal, kde v kterých místech osudné bitvy svedeny byly a zhoubných stop zanechaly, aby přinesl útěchu zbědovaným krajinám a aby, jak jen možno, zjednal pomoci a úlevy, tehdy zavítal i do Prahy a též do Smíchova. Byloť to dne 29. října, kdy za slavnostního uvítání a všeobecného jásotu poctil a oblažil vznešenou návštěvou svou krom některých závodů průmyslových též radnici a zvěčnil v nově upravené zasedací síni nejvyšší přítomnosť svou vlastnoručním podpisem na připraveném k tomu pergamenu. Též roku 1868, když bylo v Praze slavnostní otevření nového mostu císaře Františka Josefa, tak též v letech pozdějších kvůli prohlídám vojenským a z jiných příčin ráčilo Jeho Veličenství do Prahy zavítati, jakož tam i na Smíchově rozličné ústavy a závody prohlídnouti. I bylo po každé veliké jásání všeho obyvatelstva, jmenovitě ale r .1880 , kdy bylo celé město, oceňujíc jeho otcovské snahy o rovné právo a blaho všech národů a pozorujíc, že snahy ty nabývají stále utěšenějších tvarů a výsledků, zvlášť slavnostně ozdobeno a jeho pak příjezdem opojeno radostí jásalo a nekonečné „sláva“ provolávalo.

 

Radosť ta pocházela tím více od srdce a tkví podnes v útrobách všech obyvatelů, jelikož z vůle a milosti Jeho Veličenství sídlí od r. 1878 na královském hradě pražském kralevic Rudolf, jenž pro svou lidumilnou a šlechetnou povahu a pro své jiné vynikající a výtečné vlastnosti se svou, dne 10. května 1881 s ním oddanou, spanilou chotí korunní princeznou Stefanií Belgickou všeobecné a nelíčené lásky požívá a nejlepších nadějí v budoucnosť vzbuzuje.

Aby se tyto naděje v plné míře uskutečnily a aby též Smíchov měl hojného účastenství ve všem, co dobrého a utěšeného kýžená šťastnější doba uštědří vlasti a národu, dejž a popřejž Bůh, a budiž toho nastřádána hojná a vděčná látka pro pozdější opět pojednání o dalším vývinu a osudu Smíchova.

 

Předchozí kapitola: Povodně, Prušáci a jiné katastrofy

 


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS