Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 22. 12. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* 8. kapitola - Smíchovské nábřeží

Vydáno dne 09. 06. 2008 (1293 přečtení)



3) Nábřeží císaře Ferdinanda, pojmenované tak na věčnou památku císaře a krále Ferdinanda Dobrotivého, velkého dobrodince Smíchova[1] , vede hned od řetězového mostu pražského při samé Vltavě tímtéž směrem co prvnější dvě ulic až ku příční ulici Jakubské. Jeho, již až k ostrovní ulici dostavěná řada vesměs třípatrových velkolepých domů[2]  s nádhernými průčelími slouží Smíchovu k nemalé okrase a chloubě. Podél domů jsou vyvýšené chodníky buď z mosaiku, buď z cementu a asfaltu, kdežto podél nábřežní zdi vede pískový chodník oddělený agátovým stromořadím od střední, r. 1881 makadamované (ve více vrstvách štětované a štěrkované) části pro jízdu. Jsouc proti povodni v téže výšce jako řetězový most založeno, poskytuje nábřeží rozkošný pohled na protější ostrovy střelecký, žofínský a židovský s jich vysokým a košatým stromovím, na nádherné divadlo národní[3] a p. Netřeba pochybovati, že pro tuto příjemnou polohu svou dojde i v části mezi ostrovní a Jakubskou ulicí brzkého dostavení.

 

4) Jako pokračování nábřeží toho vede podél Vltavy ulice nábřežní od ulice Jakubské až ku třídě Komenského nad mostem Palackého, sprostředkujíc takto spojení s „hořejším nábřežím“. Jest to ulice úzká a klikatá, aniž vydlážděna neb nějak upravena, užívá se jí hlavně jen co příjezdu k tamějším dvěma mlýnům a k továrnám na kartouny.

 

5) Hořejší nábřeží rozprostírá se při Vltavě od třídy Komenského až ku spojovací dráze v délce 66 m, a v průměrné šířce 60 m, jest u břehu opatřeno dlážděnou hrází a má na své západní čáře stavební až posud jen 4 domy. Nábřeží to slouží podél těchto domů v šíři 14,3 m k jízdě a v ostatní šířce ku skládání stavebního dříví, kamene, obilí a jiného zboží po vodě doplaveného. Čeká se na jeho upravení nejen k účelům tržním, nýbrž i k založení sadů, strany jichž učiněn začátek vysázením stromořadí podél zmíněné cesty, a jichž založení by sloužilo Smíchovu k nemalé cti a okrase, aniž by velkého nákladu vyžadovalo.

Velice žádoucno jest, aby oboje nábřeží, totiž hořejší a nábřeží císaře Ferdinanda, jakož i spojující je ulice nábřežní, poněvadž jsou vedle hlavní třídy druhým a jediným rovnoběžným spojidlem Smíchova od severu k jihu, co možná brzo upraveny a přístupnějšími učiněny byly, než jsou posud.



[1]  Císař Ferdinand povýšil Smíchov na město, věnoval se svou vznešenou chotí Marií Annou 30.000 zlatých ku stavbě nového chrámu a rok co rok uděloval dary chudině smíchovské.

[2] Jeden z nich jest čtyřpatrový a všechny mají pod přízemkem ještě polopřízemek tak zvaný souterrain.

[3] Byloť ovšem i smutné z toho nábřeží podívání, když národní divadlo sotva dostavěné čtyři neděle před tím, kdy mělo býti zahájeno, totiž dne 12. srpna 1881 večer bylo pojednou v plamenech a uvnitř i s nádhernou střechou shořelo


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS