Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 22. 12. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Porges-Portheimova a Příbramova továrna na kartouny (Arbesovo nám.)

Vydáno dne 07. 08. 2008 (3538 přečtení)

První smíchovská textilní manufaktura vznikla v roce 1750 na tzv. Westerholdovské zahradě, brzy ale činnost ukončila. Příbramova továrna vznikla na jejím místě v roce 1815, její průčelí je dobře vidět na forografiích dnes již zbouraného kostelíka sv. Filipa a Jakuba na Arbesově nám. Kartounka Porges-Portheim založená roku 1816 stávala za Botanickou zahradou a pokrývala celý blok až k řece.


Firmy se v roce 1872 spojují a vytvářejí akciovou společnost pod názvem Prag-Smíchover Cartun Manufaktur.V té době zde 29 parních strojů pohánělo 32 válcových tiskacích strojů a 1026 tkalcovských strojů. Ročně potiskla až 300 000 kusů šedesátimetrových kartounů, brillantinu, batistu, mušelínu, mollinoru, saténu a kepru. Podél řeky byly silně zapáchající barvírny. Jak vzpomíná Václav Sedláček ve svých Dějinách Smíchova, dělníci z barvírny měly vlivem toxického prostředí žluté vpadlé tváře, vyčnívající lícní kosti, hubené ruce a kalné oči.Pracovali od sedmi do rána do sedmi do večera s hodinovou polední přestávkou za 60 krejcarů za den. V továrně pracovali i dvanáctiletí kluci a to jako roztírači barvy tzvl Streichpude – štrajchpudlíci. Byli postrachem okolí, neboť po ukončení směny zamazaní od hlavy k patě barvou špinili kolemjdoucí. Na Vltavě stávala stodola s krytou střechou, pod kterou byla na řetězech zavěšený dřevěný rošt. Na rošt se pokladly obarvené látky a spouštěli se do Vltavy. Dělníci je pak prali a věšeli na „šibenice“, drátěné věšáky umístěné pod vodou. Vyprané kartouny se sušili u řeky nebo na dvoře kartounky. Továrna po celý rok vypouštěla do Vltavy různě zbarvenou vařící vodu. Kvůli těžkým pracovním podmínkách byly smíchovské kartounky prvními závody v Praze, kde začaly v osmdesátých letech 19. století dělnické stávky. Majitelé továrny však odmítli dělníkům přidat, ti pak zapálili Porgesovu továrnu. Vyhořel jen nádvorní trakt, přesto již nebyla výroba obnovena.

Literatura: Sedláček, Václav. Dějiny Smíchova. Jungmann, Jan. Smíchov – město za Újezdskou branou. Praha: Museum hl. m. Prahy, 2007. Broncová, Dagmar. Kniha o Praze 5. Praha: Milpo, 1996.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS