Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 22. 12. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* 9. kapitola - Veřejná správa v 50 a 60. letech

Vydáno dne 02. 12. 2008 (1172 přečtení)



V průběhu padesátých let došlo k decentralizaci pravomoci v některých úkolech státní správy z ministerstev na krajské národní výbory a Ústřední národní výbor hl. města Prahy. Z tohoto orgánů byly přeneseny některé agendy na obvodní národní výbory. V činnosti obvodních národních výborů znamenají padesátá léta nebývalý rozvoj masově politické práce. Členové obvodního národního výboru byli ve stálém styku se svými voliči, pořádali s nimi besedy a schůze, zúčastňovali se domovních besed a schůzí společenských organizací ve svých obvodech, seznamovali občany s důležitými usneseními obvodního národního výboru a jeho rady, vysvětlovali jim význam usnesení a získávali je pro jejich plnění.

Důležitým pomocníkem obvodních národních výborů pro jejich spojení s občany Prahy 4 a 16 byly uliční výbory. Začaly se tvořit v roce 1954 a získaly občany pro plnění úkolů národního výboru a zejména pro zvelebení města v akci Z. V roce 1960 se přeměnily na občanské výbory a jejich spolupráce s novým Obvodním národním výborem v Praze 5 se dále prohloubila. Dalším důležitým aktivem obvodního národního výboru byli domovní důvěrníci a zejména jejich účast na správě domovního majetku a péči o občanské soužití v domech se stala významnou.

Mezníkem ve vývoji národních výborů byl rok 1960. V něm byly uskutečněny v organizaci národních výborů, jejich pravomoci i v metodách práce dalekosáhlé změny. Bylo posíleno postavení volených zástupců. Výrazem jejich postavení je i jejich název – poslanci.

V nové ústavě – Ústavě Československé socialistické republiky, v novém zákoně o národních výborech z roku 1960 a v novém správním řádu byly zakotveny zásady široké rozhodovací pravomoci kolektivních orgánů – komisí.

Novým územním uspořádáním se podstatně zvětšily obvody krajských, okresních národních výborů a pražských obvodních národních výborů, jejichž počet se snížil. Sloučením obvodů Prahy 4 a Prahy 16 v jeden městský obvod vznikl po všeobecných volbách nový Obvodní národní výbor v Praze 5. Prvním předsedou nového orgánu 5. pražského obvodu byl na ustavujícím plenárním zasedání zvolen František Macháček.


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS