Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 22. 12. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Praha 5 se rozrůstá

Vydáno dne 05. 12. 2008 (1549 přečtení)



V nové ústavě – Ústavě Československé socialistické republiky, v novém zákoně o národních výborech z roku 1960 a v novém správním řádu byly zakotveny zásady široké rozhodovací pravomoci kolektivních orgánů – komisí.

Novým územním uspořádáním se podstatně zvětšily obvody krajských, okresních národních výborů a pražských obvodních národních výborů, jejichž počet se snížil. Sloučením obvodů Prahy 4 a Prahy 16 v jeden městský obvod vznikl po všeobecných volbách nový Obvodní národní výbor v Praze 5. Prvním předsedou nového orgánu 5. pražského obvodu byl na ustavujícím plenárním zasedání zvolen František Macháček.

Pro obvod Prahy 5 byl významný zákon o hlavním městě Praze z roku 1967, který rozšířil obvod o dvě obce okresu Praha- západ. Jejich místní národní výbory ve Velké Chuchly a Lahovicích byly podřízeny orgánům ONV v Praze 5. V červenci roku 1974 byla připojena k Praze dvě města – Radotín a Zbraslav. Zároveň s nimi bylo přičleněno k Praze 5 dalších sedm obcí, Lipence, Lochkov, Řeporyje, Slivenec, Stodůlky, Třebonice a Zličín. Tím vzrostl obvod Prahy 5 téměř o dvě třetiny své předchozí rozlohy a s přírůstkem 26 tisíc obyvatel přesáhl počet obyvatel obvodu 110 000.

Z iniciativy předsednictva OV KSČ a rady ONV v Praze 5 došlo ve druhém funkčním období k navázání družby se Ždánovským rajonem Moskvy a s obvodem Bratislava III. Delegace stranických i obvodních orgánů se od té doby navštěvují, vyměňují si zkušenosti a upevňují vztahy vyplývající z této družby.

Národní výbor v Praze 5 do své činnosti promítá závěry XIV. sjezdu KSČ a v souladu s nimi se podílel na vytýčení volebních programů Národní fronty. S nimi kandidáti Národní fronty vystupovali na předvolebních schůzích a získávali tak důvěru a iniciativu občanů.

Národní výbory Prahy 5 jsou tedy skutečnými orgány státní moci a správy na svém území. Pod vedením Obvodního výboru KSČ v Praze 5 a místních výborů KSČ připojených obcí organizují a za široké účasti občanů zajišťují další výstavbu a přestavbu našeho městského obvodu a jeho hospodářský a kulturní rozvoj. Touto prací se podílejí na uskutečňování záměrů, aby se Praha – hlavní město Československé socialistické republiky stala vzorným městem s příkladem pro ostatní města v úsilí o zabezpečení stále šťastnějšího života občanů.



Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS