Hlavní menu
Kontakt
Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?
Malostranský hřbitov (36202 hl.) Celkem hlasovalo: 198808
|
45. kapitola - Zastoupení SmíchovaVydáno dne 04. 03. 2009 (1508 přečtení)Především jsou tu dvě místní rad školní pro obecné a měšťanské školy v Smíchově samém, jedna česká pro české a jedna německá pro německé, v jichž každé jest obec zastoupena pěti členy výborem obecním vždy na 3 léta zvolenými[1].
Dále jest tu místní rada školní pro školu v Košířích, do níž výbor obecní v zastoupení přiškolených k ní smíchovských domů a usedlostí volí jednoho člena též vždy na 3 léta. V c. k. okresní radě školní, zřízené pro celý školní okres smíchovský jest obec smíchovská zastoupena dvěma od výboru obecního též vždy na 3 léta zvolenými členy. Do okresního zastupitelstva smíchovského volí obecní výbor šest zástupců též na dobu 3 let. Přímou volbou oprávněných k tomu voličů vysílá Smíchov jednoho poslance do sněmu zemského v Praze a společně s městy Karlínem a Vyšehradem jednoho poslance do sněmovny poslanců na říšské radě ve Vídni vždy na dobu 6 let. Konečně jest Smíchov jedním delegátem rady městské a zastoupen v „statistické kanceláři král. hlav. města Prahy“ na základě toho, že tato své práce dle ujednání obou zastupitelstev za roční příspěvek 300 zl. na obvod Smíchova rozšířila. Jakož jest slušno i záhodno, zachovati budoucnosti, kdo v které době byl poslancem Smíchova, rovněž jest nad míru zajímavé a poučné, jak častých voleb do zem. sněmu i do říšské rady voliči smíchovští v posledních letech podnikali z příčiny, že v těchto zákonodárných sborech neměl a nemá národ český pro umělý a nespravedlivý řád volebního takového zastoupení, jaké jemu dle přirozeného i dle zděděného práva přísluší, a že ministerstvo, jehož předsedou byl kníže Adolf Auersperg, a od něhož pro český národ a pro českou vlasť žádného požehnání nepocházelo, tak že čeští poslanci a tím pak i poslanci Smíchova nechtěli a nemohli na pracích takovýchto sněmů a za takovéto vlády žádného podílu bráti. Teprve když za předsednictví hraběte Taaffeho vzbuzena byla naděje, že národu českému se stane po právu a zákonu, odhodlali se jeho poslanci ku vstoupení do jedné a druhé sněmovny a tím pak přestalo stálé obnovování voleb. Do zemského sněmu: volilo: a byl zvolen: kdežto obdržel:
volilo: a byl zvolen: kdežto obdržel:
Dle výkazů těch jeví se největší účastenství při volbách do sněmu r. 1869 a 1870 a při volbách do říšské rady r. 1872 a 1873, v kterýchžto letech národní strana na Smíchově všecky síly napjala, aby zamezila volbu protikandidátů, podporovaných všemožným nátlakem tehdejší vlády. Od té doby měla vítězství své více méně zabezpečené, a proto též se jeví v posledních letech daleko menší percentro voličů skutečně volících, ano zvláště při volbách do říšské rady jest nápadně malé. Nicméně jevilo se na Smíchově při volbách do sněmu i do říšské rady ještě vždy poměrně větší účastenství než jinde, i jsme jisti, že ani v budoucnosti neochabne. V části této zbývá uvésti, že byli z usnesení výboru obecního jmenováni čestnými měšťany Smíchova: r. 1855 Frant. Mildner, býv. c. k. okresní hejtman; r. 1861 Dr. Frant. Palacký, historiograf království českého a polit. vůdce národa českého; r. 1861 Dr. Frant. Lad. Rieger, osvědčený a věhlasný bojovník za práva národa českého a dědic Palackého ve vůdcovství; a r 1866 hrabě Richard Belcredi, někdejší c. k. místodržitel český a nyní praesident nejvyššího c. k. správního dvoru soudního. Konečně uvádíme, že z 2283 příslušníků požívá práva měšťanského toliko 56 občanů. Celá tisková zpráva | |
E-mail servis
Partner webu
|