Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 22. 12. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Založení nedělní průmyslové školy

Vydáno dne 22. 07. 2009 (1183 přečtení)



Podotknuvše v předu, že r. 1867/8 byla s hlavní školou zřízena též průmyslová škola a pod jednotné s ní řízení postavena, přikročujeme nyní k bližšímu o ní pojednání. Pro průmyslový ráz Smíchova mělo se všeobecně za to že zde též průmyslová škola najde vděčné půdy, a to tím více, zařídí-lise vyučování průmyslové v době večerní a nedělní, jak se dle přijatého a schváleného plánu vedle řádné školy průmyslové o dvou třídách státi mělo.
Jelikož hlavní škola měla dříve odchovati žáky pro školu průmyslovou, otevřena tato teprve šk. r. 1868/9 o jedné střídě s počtem 16 žáků, a s otevřením druhé třídy odkládáno, až by průmyslová škola více zdomácněla a obliby došla a tím pak i přiměřenému poštu žáků se těšila. Avšak sotva k tomu r. 1872 dospělo, sešlo s průmyslové školy vůbec, jelikož se nehodila do učebné soustavy nových zákonů školních a proto též do správy okresní rady školní přijata nebyla. Na druhé opět straně obec sama, pozorujíc jednak nepatrně úspěchy její, jednak značné zvýšení povšechného nákladu školního, nemohla se nikterak odhodlati k dalšímu udržování jejímu.
Ve spojení se školou průmyslovou bylo večerní a nedělní kreslení a vyučování, a věnována jemu hned r. 1867/8 všechna péče a píle. Nic méně zaniklo večerní vyučování již koncem r. 1869 nadobro. Pochopitelnou toho příčinou bylo a jest, že dělník, jen se namáhá za dne až do unavení, potřebuje nutně zotavení v době večerní, má-li opět nabyti síly k pracím druhého dne. V těle zemdleném pozbyl i duch potřebné pružnosti; a nebylo a nelze proto od průmyslového vyučování večerního, třeba bylo sebe zajímavějším, nikdy takového účinku očekávati jako od vyučování za dne.
Lépe dařilo se vyučování nedělnímu, a jmenovitě kreslení bylo hojně navštěvováno. Avšak i to bylo po zaniknutí školy průmyslové rovněž za své vzalo, kdyby se učitelský sbor obecných a měšťanských škol nebyl nabídnul věnovati se jemu za posavadní mírnou remuneraci 360 zl. od obce a kdyby rada městská nebyla seznala prospěšnosť jeho. Tím se stalo, že nedělní vyučování bylo r. 1874 jako nedělní pokračovací vyučování průmyslové a obchodnické nově organisováno, opět v život uvedeno a pod správu ředitele měšť. školy chlapecké postaveno, jenž se jí podnes velmi pečlivě, svědomitě a zcela nezištně věnuje. Vyučování rozvrženo na tři obory, totiž 1. odbor literní o 3 odděleních; 2 odbor kreslení o 2 odděleních; a 3. odbor obchodnický o 2 odděleních. R. 1876 podána k příslušným vyšším úřadům žádosť jednak o schválení nově upraveného plnu vyučovacího, jednak o přiměřené subventiování; avšak o vyřízení a vyhovění žádosti této posud se jedná. Díky jmenovanému řediteli a těm kterým učitelům při vyučování působícím, a neméně i úřadu městskému, pobádajícímu neustále k návštěvě jeho, těší se nedělní pokračovací využování dosti hojnému účastenství a příznivému úspěchu. Jest žádoucno, aby vyšší úřady školní vyučování tomu svou pozornosť věnovati a kromě náležitého schválení organisačního plánu též potřebných prostředků poskytnouti neopominuly. Čím více příležitosti se mládeži dává k nabývání všelikých vědomostí, tím lépe, a tím více platí pravidlo to na Smíchově, kde saž posud malými prostředky docíleno dosti značného úspěchu.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS