Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 22. 12. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Zdravotnictví na Smíchově

Vydáno dne 22. 08. 2009 (1208 přečtení)



Pokud se týče zdravotnictví, čítá Smíchov kromě c.k. okr. Fysikusa 6 doktorů medicíny, z nichž 2 jsou zároveň městskými lékaři, 2 zvěrolékaře, z nichž jeden koná též při obci službu, jmenovitě na jatkách obecních, 24 porodních bab, pak 1 lékárnu[1] č. p. 251, 1 lázeňský dům č.p. 409 s teplými a parními lázněmi dobře zařízenými a prostrannou plovárnu na Vltavě v době letní pro plavce i neplavce se zvláštními odděleními pro ženské a pro méně zámožné.

Jakož se všechen dobytek na obecných jatkách přísné prohlídce zdravotní podrobuje, rovněž tak děje se ve zvláštní tržnici se vším masem z venku k prodeji sem dopraveným. Taktéž koná se na denních trzích potravních stálý dozor, by se ničeho zdraví škodného neprodávalo.

K udržení všemožné čistoty po ulicích zaměstnává se po celý rok asi 20 metařů denně, metoucích a čistících hlavní třídu každého dne a postranní ulice a místa aspoň dvakráte v týdnu. Mimo to se od jara až k podzimku zvláště v dobách vedra a sucha užívá vodovodu městského k postřikování ulic pomocí zvláštních přístrojů, tak zv. hydrantů, jichž jest v hlavní třídě 30 a v ostatních ulicích 42 a již také v případě požádu výbornou službu konají.

Vodovod městský napomáhá mimo to k zlepšení zdravotnictví zajisté i v tom ohledu, že zásobuje mnoho domů důstatkem vody, a že takto k čistotě přispívá.

Obecní stoky poduliční, sloužící k odvádění všelikých nečistot ze stok domovních a k pojímání povrchních vod dešťových a jiných, udržují se stále ve všemožně čistém stavu a bývají dle potřeby vypouštěním vody z vodovodu městského proplachovány, ano dle potřeby, ale zvláště při panujícím vedru též pomoci desinfekce škodlivých výparů zbavovány. Některé jich otvory jsou kvůli zamezení zápachu zvláštními uzavírajícími přístroji uzavřeny.

K vůli osvěžení vzduchu a ovšem i pro okrášlení města bylo zvláště v posledních letech na tisíce stromů, nejvíce agátů (trnovníků), pak něco lip a javorů podél cest a silni, ano i v ulicích vysázeno, tak že tu jest již mnoho krásně vzrostlých stromořadí, jak se o nich již při popisu ulic zmínka děje. Bude-li se s tímtéž chvalitebným úsilím pokračovati, dočkáme se brzo, že všude, kde jest k tomu jen poněkud příhodná poloha a prostora, bude svěží zeleň oku našemu lahoditi, příjemného stínu poskytovati a ku čištění vzduchu přispívati.

Vše v předu uvedené má jistý více méně přiznivý účinek na zdravotní poměry Smíchova, a taktéž jest tu pro léčení onemocnělých důstatek lékařů a osob zdravotních vůbec. Ale nad míru citelný jest nedostatek nemocnice. Do kláštera milosrdných sester přijímají se nemocní jen výminečně, a do veřejných nemocnic v Praze přestávají právě tenkráte nemocné přijímati, když jest toho nejvíce třeba, totiž v dobách epidemií, kdy jest poměrně více nemocných a kdy je tedy větší potřeba nemocnic než jindy. zakazují totiž v dobách těch vládní úřady všeliké převážení nemocných z jedné obce do druhé, by se tím nákaza všemožně zamezila a tu ovšem nastávají správě obecní veliké svízele a výlohy. Na Smíchově, kde se dobrá polovice obyvatelů skládá z lidu dělnického a chudobného, a kde jednotlivé rodiny těchto tříd přebývají nejvíce v jediné jen světnici, v nichž nelze ponechati onemocnělé jich členy bez obavy nákazy, není pro ošetřování takovýchto nemocných žádného domu aniž jakési sebe skromnější místnosti! A co je při tom nejhorší, že možnosť nákazy jest potom následkem toho ještě větší, jelikož zřízení a udržování nemocnice není tak nesnadné, jak se zdá, a naopak jediné na dobré vůli a trochu přičinění závisí.



[1] Lékárna ta byla zřízena r. 1846, kdy Smíchov čítal sotva 2.500 obyvatelů, a protož obec již od . 1876 domáhala se zřízení druhé lékárny pro nynějších 25.000 obyvatelů, až konečně účelu svého dosáhla, tak že se právě nyní o její skutečné zřízení jedná.


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS