Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 22. 10. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Spolky pro duševní i hmotné vzdělávání

Vydáno dne 26. 08. 2009 (1579 přečtení)



 
1. Z p ě v á c k ý   s p o l e k   „ L u k e s “ jmenován tak ku cti bývalého věhlasného tenoristy při opeře české a nedostíženého zpěváka národních písní českých. Spolek počal svou činnosť r. 1863 za účelem pěstování zpěvu cvičením a pořádáním zábav a výletů zpěváckých, veřejných koncertů a zpěvu církevního.
Koncem r. 1880 čítal členů činných, zaplativších 20 kr. zápisného a přispívajících měsíčně dle uznání valné hromady, 47 mužských a 23 ženských; přispívajících ročně po 3 zl., 85; zakládajících, již složili 10 zl. a mimo to ročně 3 zl. přispívají, 7; a čestných 4.
Spolek cení svůj archiv na 380 zl. a má inventárního a jiného jmění za 326 zl., ku kterémuž náleží též prapor spolkový. Jmění není velké, neboť spolek věnuje příjmy ze svých veřejných představení účelům dobročinným a vlasteneckým.
kdyby se spolek rozpadnul, neb své jméno, anebo svůj původní ráz změniti chtěl, připadne jmění jeho smíchovské veřejné knihovně obecní.
Starostou jest Jos. malý, učitel u Marie Vítězné v Praze, jednatelem Jos. Jeřábek, soukromní.
 
2. N ě m e c k ý   z p ě v á c k ý   s p o l e k  m u ž s k ý   n a   S m í c h o v ě (Deutscher Männergesangverein in Smichow) založen r. 1878 za účelem pěstování theoretického a praktického cvičení se ve zpěvu. Jeho činnosť obsahuje kromě toho produkce zpěvní, deklamatorní a instrumentální, zábavy k obživení společenského ruchu Němců smíchovských, výlety, účastenství při produkcích a slavnostech jiných německých spolků a přistoupení k rakouským německým jednotám zpěváckým.
Kdo složí mimo roční příspěvek 3 zl. ještě 25 zl. základného, jest členem zakládajícím, jinak jen přispívajícím, a činní členové zapravují ročně 1 zl. Těchto jest 51, přispívajících 128 a zakládajících 8.
Spolek má mimo piano a hudebniny hotovosť 400 zl. Kterak se naložiti má s jměním v případě rozpadnutí ustanoví valná hromada.
Starostou jest: Rudolf Messany, správce skladiště pražsko-turnovské dráhy a jednatelem Alois Schmidt, učitel.[1]
 
4. Č t e n á ř s k o o c h o t n i c k á   j e d n o t a  „K o l á r“  založena r. 1878 za účelem vzbuzování a pěstování života duševního a společenského a rozšiřování vědomostí k povznesení třídy veškeré, kteréhožto účelu se domáhá i pořádáním divadelních představení k dobročinným účelům, čtením knih a časopisů, přednáškami ze všech oborů, vyjímajíc politiku, a tanečními a jinými zábavami.
Členů bylo r. 1881:
Čestných 4, zakládajících  s příspěvkem 10 zl jednou pro vždy 3, činných s měsíčním příspěvkem 50 kr. 71 a přispívajících s 50 kr. zápisného a s měsíč. příspěvkem, od valné hromady ustanoveným, 4.
Jednota má své divadlo „U Austrie“. Do konce r. 1881 věnoval k dobročinným a vlasteneckým účelům úhrnem 314 zl. a páčí své čisté jmění na 799 zl. 88 kr.
Kdyby jednota v případě zrušení svého nebyla s to učiniti opatření strany jmění svého, připadne toto obci smíchovské s podmínkou, aby je opět vydala prvnímu českému ochotnickému spolku, jenž by se později na Smíchově utvořil.
Při veřejném vystupování užívá jednota zvláštních odznaků.
Předsedou jest Vojtěch Schmatt, úředník záložny a jednatelem Karel Brožek, rukavičkář. [2] Stanovy jsou stvrzeny místodržitelstvím dne 10. června 1880 pod č. 32328.
 
5. V e s l a ř s k ý   k l u b   „ T r i t o n “ má za účel veslování a jezdění na bruslích, což činí společným cvičením, výlety, zábavami a pořádáním dostihů a regat, užívaje při tom zvláštního stejnokroje.
Klub byl založen r. 1880 a čítá činných členů 14 se zápisný 5 zl. a s příspěvkem 50 kr. měsíčně, pak přispívajících 12 s příspěvkem 3 zl. ročně.
Má svůj přístavní domek s loděnicí a 5 veslařských lodí, vše v ceně 1600 zl. Kdyby se klub rozpadnul, případně veškeré jmění „českému vesl. a brusl. klubu v Praze“.
Předsdeou jest Jan Z. Veselý, majitel pivovaru v Praze a jednatelem J. V. Esop, posluchač na vys. školách.
 
6. B e s e d a   u č i t e l s k á   B u d e č , založena r. 1880 za účelem vědeckého a praktického vzdělání učitelů, hájení zájmů školských a učitelských a přiměřené zábavy.
Čítá členů zakládajících, složivších základné 10 zl., jen 2, pak činných 100 a přispívajících po 1 zl. ročně, 6.
Dosažení účelu domáhá se čtením příhodných spisů vůbec, zvláště paedagogických, rokováním o záležitostech učitelských a školských, vysíláním delegátů do ústřední jednoty spolků učitelských, podnikáním věcí školství prospěšných, hudbou, deklamacemi a společnými vycházkami.
V případě rozpadnutí připadne jmění spolku k podporování vdov a sirotků po učitelích na školách obecných, hlavních a nižších reálkách v Čechách.
Toho času jest předsedou Jan Mašek a jednatelem Ant. Frána, řídící učitelé.
 
7. S p o l e k  p ř á t e l  l i t e r a t u r y   č e s k é   n a   S m í c h o v ě založen byl r. 1880 za účelem podporování literatury české odbíráním knih a pořádáním přednášek poučných a zábavných.
R. 1881 čítal 60 členů, od nichž odebráno knih a časopisů za 300 zl.
Toho času jest starostou Rudolf Wunš, okresní tajemník a jednatelem K. Taránek.
 
8. S p o l e k  n ě m e c k ý c h   p ř á t e l   š k o l s t v í   n a   S m í c h o v ě (Verein deutscher Schulfreunde in Smichow) má za účel, podporovati dle sil svých německé školství na Smíchově, jmenovitě opatřovati německé školy obecné a měšťanské co nejhojněji náležitými pomůckami učebnými a vyučovacími, zaříditi jim objemnou knihovnu pro učitele a pro žáky, podělovati chudé a hodné jich děti potřebnými knihami a psacími potřebami, buditi vroucí spolupůsobení domácnosti a školy a udržovati zájem obyvatelstva pro německé školství v stálé bdělosti a činnosti.
Prostředky k tomu jsou:
 
a) příspěvky členů zakládajících aspoň 20 zl. základného a přispívajících aspoň po 1 zl. ročně,
b) veřejné přednášky, hudební produkce, divadelní představení,
c) sbírky příspěvků dobrovolných a
d) použití každé příležitosti k fedrování a uskutečnění účelů spolkových.
 
V roce 1880 čítal členů zakládajících 12, přispívajících 170 a činných 17.
Jmění vykazuje spolek 699 zl. 31 kr., kteréž v případě rozpadnutí se spolku tvořiti má zvláštní fond školní, přislušící do správy německé místní rady školní s věnováním úroků k těmtýž účelům, co již uvedeny jsou –
Spolek byl založen r. 1875, a jeho předsedou jest nyní Dr. Mor. Willkomm, c.k. univers. professor a jednatelem Ant. Schubert, ředitel něm. měšťanské školy dívčí. [3]
 
9. K l u b   v e l o c i p e d  i s t ů   n a   S m í c h o v ě, založen r. 1881, má za účel pěstování jízdy na vysokých, kaučukovým kruhem potažených velocipedech společným cvičením a pořádáním výletů, dostihů a dalších cest, užívaje při tom stejnokroje a odznaku vlastního. Čítá 54 činných členů s měs.příspěvkem 1 zl. a páčí své inventární jmění na 400 zl.
V případě rozejití klubu připadne jmění stejným dílem pražskému a smíchovskému spolku „Sokolu“.
Předsedou jest Vác. Opitz, zástupce firmy obchodní a jednatelem Frant. Kohout, technik.


[1] Též tento spolek jest výhradně německým, neboť ustanovuje §24 stanov, že spolková řeč jest německá a že návrh na změnu ustanovení tohoto se má považovati za návrh na rozejití se spolku.
[2] Počátky jednoty této třeba klásti do doby před 15 a více lety, kdy se děly první pokusy ochotníků divadelních „u Eggenbergu“ a později „u zlatého anděla“. Tehdejší ochotnické divadlo, ač velmi nepatrné, jest pamětihodno proto, že se na něm objevilo velmi mnoho schopných a později vynikajících sil jako: Paleček, výtečný zpěvák operní, Grund a Stropnický, též výborní zpěváci operní, pak znamenití divadelní herci: Seifert, Pulda, Chvalovský, Budil, Pštros a j., a herečky Josefina Čermáková, Betkovská a j.
[3]  Podobný spolek jest veležádoucí též pro české školy smíchovské, i nepochybujeme, že by pro něj bylo dosti přátel, kdyby se jeho založení na denní pořádek uvedlo.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS