Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 22. 12. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Zeleň starého Smíchova

Vydáno dne 30. 10. 2009 (1119 přečtení)



Smíchov má ovšem rozhodný ráz města průmyslového, ale maje rozsáhlý obvod, zanáší se též p o l n í m  h o s p o d á ř s t v í m, a to v míře dosti značné, hlavně v části, jež se nalézá ku straně západní, a neméně jest tu i zahradnictví valně zastoupeno.
V stavu tomto staly se ovšem průběhem více jak 40 let značné změny hlavně tím, že na mnohých pozemcích, slouživších za pole a zahrady, jsou nyní stavení a nové ulice, i možno přibližně souditi, že stavební plocha se více jak zdvojnásobila; avšak nynější katastrální stav se teprv objeví po ukončení právě prováděného nového katastru.
Pěstují se tu všecky druhy obilní, nejvíce žito, nejméně oves, pak kulatiny a okopaniny, v poslední době zvláště řepa cukrovka. O chmelařství, jež někdy i zde kvetlo, není žádné stopy více, a též tak léži vinařství zúplna ladem. četné „vinice“[1], jsou výmluvným důkazem někdejší rozsáhlosti tohoto odvětví hospodářského.
Ulice vinohradská nabyla jména svého patrně od vinic a jich letohradů, k nimž vedla. Neboť zde nalézáme podnes jak dle polohy pozemků, tak i dle povahy půdy a dle podnebních (klimatických) poměrů všecky základní podmínky pro pěstování vinné révy. Snad přijde opět doba, kdy zde réva, jako v dobách minulých, najde opět pěstovatelů a příznivců zvláště pak, kdyby se vinicím dopřálo ulehčení na dani. Ze starších vinic udržely se zbytky pouze na Konvářce, Kesnerce, Závěrce a Barvířce, a před několika lety učiněny skrovné začátky vysazováním rév na vinici Výšince, Kanclířce a jinde, ale nicméně nemůže býti řeč o nějakém rozsáhlejším pěstování rév.
Zahrady ovocné, většinou švestkové, jsou v údolích k Radlicům a Košířům, pak v úpadech táhnoucích se od košířského údolí k jihu, na jižních svazích Bílé Hory a poblíže hospodářských stavení. Též podél cest a polních mezí jest mnoho ovocných a planých stromů; ale přece zbývá ještě velmi mnoho velice příhodných míst a poloh, v kterých by se hojného ovocného a jiného stromoví a krásných stromořadí vysázeti dalo, majitelům k užitku, krajině k okrase a obecentstvu k potěšení. Obec sama předcháhí dobrým příkladem, dávajíc, jak jsem se již v částech, jednajících o popisu a o zdravotnictví zmínili, podél veřejných cest, ulic a p. stromořadí vysazovati. Doufejmež proto, že Smíchov i v tom ohledu se k lepšímu zjinačí a že nezůstane pouze rájem na pohled, nýbrž že, maje k tomu podnebí půdy a polohy úplnou způsobilosť, nabude za nedlouho povahu skutečného ráje.
Pro blízké sousedství Prahy jest na Smíchově též více rozsáhlých zahrad zelenářských a květinářských, zásobujících smíchov i Prahu potřebnou zeleninou a krásnými květinami a rostlinami.
Jinak jest tu na 50 domů, při nichž jsou ozdobné zahrady ve větších a menších výměrách. Z nichž vynikají zvláště zahrady knížete Kinského a hr. Klam-Gallasa, již v předu lépe popsané, pak zahrady klášterní č. p. 103 a 304, zahrady továrníků: Richra č. p. 200, baronů Ringhoffrových č. p. 19, bratří Porgesů z Portheimů č. p. 67 a 68. Kouhouta č. p. 352, zahrada botanická a j. v.


[1] Podnes říká se hospodářským usedlostem stojícím o samotě uprostřed polností „na vinicích“, třeba se u málo kterých zachovaly zbytky dřívějších vinic.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS