Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 22. 12. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* 90. kapitola - Výlet ke Svatojánským proudům

Vydáno dne 17. 02. 2010 (1421 přečtení)



Avšak nade všecky zmíněné výlety není snad příjemnějšího a zajímavějšího než plavba po parolodi na Vltavě až do Štěchovic a k Svatojanským proudům. Plavba ta předpokládá ovšem, aby byla dostatečná výška voda a paroloď, aby nebyla přeplněna výletníky, - jak obyčejně bývá v neděli a ve svátek, - nýbrž aby bylo na lodi úplně volno k rozhlížení se vpravo i vlevo, vpřed i vzad. Podjedše most spojovací dráhy plujeme pod posvátným Vyšehradem jako při dojmu celých dějin národa českého, a zvláště ta „Libušina lázeň“ jest nám vnímavou upomínkou na dobu, kdy Libuše něžnou rukou vládla „po zákonu věkožízných bohův“, nikoli „po zákonu cizím“. Však „ne z mutného oka, z ruky pilné naděje kmitne!“ – a protož těšíce se přítomností, plujeme dále a pozorujme, jak se nad Vltavou u samých hradeb a trosek Vyšehradu rozkládá krásný vinohrad se stinnou zahradou, jak dále obec podolská svými domy úhledně lemuje břeh Vltavy až ku skalám bránickým, a jak za těmito skalami, jichž vápenitý poklad se tu v pecích pálí k potřebám stavebním, se nám pojednou objevuje obec bránická  na konci údolí, jenž se táhne od Krče a Kunratic.

Na druhé opět straně sledujeme, jak rovina smíchovská s královskou loukou při řece a letohrady na návrších se stále zúžuje až ku Zlíchovu, kdež úhledný kostelík na skalnatém pahrbku malebnosť krajiny zvětšuje; dále pak kterak na jeho úpatí vlaky uhánějí, kdežto nad ním se nám Děvín jeví, a jak výše Hlubočep strmí nad Vltavou dlouhá kolmá skála, až konečně za ni utkví oko naše na rozkošné poloze Malých Chuchel, jichž lesnatá a křovinatá stráň s krásnou kolonadou zahradního hostince při svém úpatí a s bělavým kostelíčkem sv. Jana na svém vrcholu nás jako malebný obraz ještě po další plavbu mile jímá.

Minouce pak na protější opět straně úhlednou vesničku Hodkovičky s letohrádky pod borovým hájem a dále uprostřed stromoví Modřany s velkolepou továrnou na rafinování cukru, pak na levém opět břehu rozsáhlou a úrodnou planinu, jež mezi Chuchlemi, Černošicemi a Zbraslaví v podobě velkého trojhranu se rozprostírá a kterou Berounka k Vltavě spěchá, dosáhneme Zbraslavi s protější Závistí pod lesnatou horou Hradištěm. Toť obyčejný cíl velké části výletníků, avšak jiným opět vítanou branou k další ještě, mnohem utěšenější plavbě, jakouž od Závisti výše poskytuje nad míru romantické údolí Vltavy.

Vidíme vlevo i vpravo skalnaté a lesnaté vrchy, strmé stráně, hluboce zaříznuté břehy, a Vltava, ze začátku klidná, stává se od ostrého záhybu před Vranou stále prudší a bystřejší a saje nad Davlemi střelhbitou a stříbropěnnou Sázavu. Tam, kde se řeky spojují, vyčnívá mezi nimi vysoká skála s ostrou kolmou hranou. Výše vpravo leží ostrov se zříceninami někdejšího kláštera a kostela Benediktinů. Nad ním objevuje se nám kostel sv. Kiliana pod příkrou lesnatou strání, vlevo pak zříme mírně se klonící svah s polnostmi, s malými osadami a se skupinami strojů.

Mezi takovouto rozmanitosí a malebnou půvabností unáší nás paroloď dále, vyhýbajíc se opatrně „kachnám“, „kuřátku“ a podobně od plavců pojmenovaným balvanům z vody vyčnívajícím, anebo pod její hradinou skrytým, až konečně přistavíme u Štěchovic, kde má paroplavba své meze.

Městýs Štěchovice, leží při samé Vltavě na úpatí lesnatého pohoří s „Červenou horou“ vzadu a hodí se nad míru k příjemnému pobytu letnímu. Odtud dáme si po Vltavě, jenž tam ku straně východní tvoří veliký oblouk, dopraviti poněkud větší a důkladnou lodici veslařskou až k Svatojanským proudům, kdežto my sami, nechajíce po chůzi několika minut Vltavu s její velkou zatáčkou vlevo, stoupáme stále krásným lesem a v příjemném jeho stínu na hřbet Červené hory, až se za malou hodinu ocítíme opět u Vltavy s jich Svatojanskými proudy, nad něž za krátko i objednaná loď dospěje.

Líčiti krásu a zároveň klidnosť i divokosť krajiny, jakáž se nám při zpáteční plavbě Svatojanskými proudy objevuje, k tomu není zde ovšem ani místa ani péra. Ale přece nelze poznámky se zdržeti, že mnozí krajané, již procestovali proslulé Alpy švýcarské, tyrolské, štýrské, solnohradské aj. jakož i nebetyčné Tatry a mnohé svými zvláštnostmi a znamenitostmi vynikající země a krajiny a již také Svatojanské proudy naše navštívili, mimovolně doznali, že takovou zvláštnost přírody, jakou se tato část údolí vltavského honosí, nikde nespatřili. Ano mnozí z našinců, projezdivše kvůli své zábavě půl Evropy kříž na kříž a ocitnuvše se ponejprvé u Svatojanských proudů, nemále se podivili i nemalé výčitky sobě činili, jak mohli tak dlouho neviděti a zanedbati, čeho nám krásná vlasť v samém středu svém poskytuje. A přece jest ještě dnes tolik Pražanů a Smíchovanů, tolik Čechů vůbec, kteří zajíždějící za hranice, nemají o blízských Svatojanských proudech a o jich romantičnosti ani nejmenšího tušení! Snad že toto upozornění vzbudí u mnohých touhu poznati je i jiné krásy a půvaby drahé vlasti naši!

 

 


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS