Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 30. 10. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Smíchovská synagoga (Stroupežnického 32)

Vydáno dne 19. 10. 2007 (3366 přečtení)



Židovská obec na Smíchově vznikla údajně již kolem poloviny 18. století. Vzhledem k tzv. familiantskému zákonu (oženit se směl jen nejstarší syn, mladší muž se musel kvůli sňatku vystěhovat) přibývalo obyvatel velmi pomalu. Na počátku 19. stolení neměla obec vlastní synagogu a využívala modlitebnu v kartounce podnikatele Arona Beera Přibrama Po zrušení zákona v roce 1849 se začíná uvažovat o výstavbě vlastního chrámu. První smíchovská synagoga byla postavena u Plzeňské ulice. Při její výstavbě se obec velmi zadlužila a chyběli jí prostředky na údržbu a vybavení. Po šesti letech musela být uzavřena. Situaci vyřešil tehdejší smíchovský starosta František Ringhoffer. Odkoupil synagogu vč. pozemku, kam hodlal rozšířit svůj podnik, převzal dluhy židovské obce a nabídl prostředky na výstavbu nové synagogy. Jednolodní smíchovská synagoga byla postavená v 60. letech 19. století novorománském stylu a interiér ve stylu maurském. Budovy zdobily nástěnné malby a vitrážová okna. Hlavní sál byl sklenut devíti klenbami mezi maurskými oblouky na čtyři střední pilíře., dále zde byla vstupní předsíň a v patře ženská galerie. Na jižní a východní straně byly dva přístavky sloužící jako zimní modlitebna. Síň představenstva a kancelář obce. Vnitřní dvůr byl přístupný z ulice i synagogy. Vysvěcena byla dne 8. září 1863. Před druhou světovou válkou byla přestavěna architektem Leopoldem Ehrmannem, který pracoval pro Židovskou obec, a to v konstruktivistickém stylu. Vznikly zde tři hranoly různých proporcí s omítkou z umělého kamene. Po druhé světové válce již nebyla židovská obec obnovena. Od padesátých let chátrala a chvíli dokonce sloužila jako skladiště náhradních dílů a ložisek pro ČKD. Podlahu zakryl beton, hlavní loď byla rozdělena přistavěným patrem, vystavěly se nákladní výtahy. Roku 1986 památce hrozí demolice.
Po sametové revoluci synagoga připadla pražské židovské obci. V letech 2003 – 2005 byla rekonstruována na návrh Ateliéru Znamení čtyř – architekti s. r. o. a nově zde vyrostla i studovna a badatelka. V současné době souží jako depozitář Židovského musea. Na budově jsou zachovány dva nápisy: Mír a zdar dalekému i blízkému nad hlavním vstupem a hebrejský v ulici Stroupežnického Ne mocí ani silou, nýbrž mým duchem, praví Hospodin.

Literatura: Slavné stavby Prahy 5. Praha: Agentura Foibos, 2005.Mudrová, Ivana. Prahou s otevřenýma očima. Praha: Nakladatelství Lidových novin, 2005.

 


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS