Klub přátel starého Smíchova
Dnešní datum: 24. 11. 2024   


Anketa
Kterou z níže uvedených památek Prahy 5 považujete za nejohroženější?

Malostranský hřbitov (36202 hl.)
 
Usedlost Cibulka včetně přilehlého parku (32015 hl.)
 
Kaple sv. Trojice (U Nesypky) (31075 hl.)
 
Kaple Panny Marie Bolestné (Barr. most) (31124 hl.)
 
Terasy Barrandov (31646 hl.)
 
Lihovar Zlíchov (31348 hl.)
 
Usedlost Skalka (2822 hl.)
 
Usedlost Turbová (2576 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 198808

* Vojtěch Kubašta (1914 – 1992)

Vydáno dne 22. 04. 2008 (4790 přečtení)



Architekt Vojtěch Kubašta je ve světě známý především jako ilustrátor a tvůrce dětských prostorových pohádek a příběhů. Jeho tvorba je však daleko širší. Patří k ní především ilustrátorská tvorba knih pro děti, ale také návrhy obalů a grafická úprava knih, návrhy plakátů a kalendářů, panoramatické pohledy na významné kulturní objekty (Pražský hrad, Klementinum, Strahov, Loretu a další). Vytvořil mnoho krásných litografických listů s pohledy na starou Prahu a její zákoutí. Již v rané fázi své tvorby (1937) spoluprací s historikem A. Novotným pro nakladatele Vl. Žikeše vytváří první knihu z tzv. Žikešova špalíčku. Je to soubor knížek, které se věnují historii Prahy (Staropražské senzace, 1937, O Praze mládí F. L. Věka, 1940, Pražské karmelitky, 1941, Jak život Prahou šel, 1946, Pražské jezulátko, 1948, Stará Praha, 1948, a další). Také spolupracuje s nakladatelstvím Aventinum Dr. Štorcha-Mariena, ve kterém navrhuje úpravu a obálky pro Anglo-americkou knižní řadu, ale hlavně vytváří litografické soubory důležitých pražských objektů (J. Karásek ze Lvovic – Loretánské meditace, 1943, Melancholie Strahova, 1944, Z. Wirth – Waldštejnský palác, 1944, Z. Kalista – Klementinum, 1945). Tato jeho činnost je dobře zpracována ve výpravném katalogu k výstavě, která proběhla v Aventinské mansardě v roce 2007.

 

Výstava, která probíhala v Rakovníku do června 2008, se snažila prezentovat Kubaštovu tvorbu v celé šíři se zaměřením na ranou tvorbu pro nakladatelství. Patří sem významná spolupráce s nakladatelem J. Doležalem z Červeného Kostelce. V. Kubašta zde v roce 1941 ilustruje pět dětských knížek (Vl. Burian – Veselé vyprávění dětem, K. J. Erben – Národní pohádky, B. Němcová – Nejkrásnější pohádky, P. Soldán – Orlí křídla a březová kanoe, Haliburton – Co vyprávěla Afrika dětem). Celkem zde do roku 1948 ilustroval a upravil 11 knížek, např. K. Bednář – Arabské pohádky 1001 noci či dvě knížky Č. Sováka – Ježek Pícháček mezi zvířátky, 1942, a Ježek Pícháček mezi lidmi, 1948.

Důležitá je i tvorba pro nakladatelství Vyšehrad. Zde za řízení dětských knih redaktorem a spisovatelem Jaroslavem Janouchem ilustroval čtyři krásné knihy. Především V. Deyla – Příběhy z medové stráně, 1943, které se dočkaly mnoha vydání. V témže roce vyšla ještě kniha J. Fričové-Josefů – Co se vskutku přihodilo v pohádce. V roce 1944 ilustruje knihu Jaroslava Janoucha – U toledské brány – o hrdinném životě Cida Campeodora ve Španělsku. Pro redaktorem Janouchem navrženou edici zveršovaných pohádek ilustroval V . Kubašta knížku Čeňka Sováka – Zvířátka a sedm loupežníků, 1945. Patří mezi tak krásné knihy, jako je Renčova a Trnkova Perníková chaloupka, Aldova a Herinkova Sůl nad zlato a další.

Rozsah tohoto článku nedovoluje věnovat se Kubaštově tvorbě z let 1937 -1948 v plné šíři, přesto je zapotřebí alespoň vyjmenovat některé knihy pro soukromá nakladatelství z těchto let. Pro nakladatele Petra je to kniha E. Stambolievové – Jitřenka a devět dětí, 1941. V nakladatelství Plzák ilustrace ke knihám R. Kmena – O mrzutém kapříkovi, 1944, a pro knihu L. Hálkové – Jak sýkorka přišla o ocásek. Po nakladatelství Voleský ilustruje dvě knihy: A. Klugarové – Sluníčkova dobrodružství, 1944, a P. Viklana – Než přijel císař, 1944. Zajímavá je také kniha J. Koláře – Němé tváře, která vyšla v nakladatelství Lukasík. Po zrušení soukromých nakladatelských domu v roce 1948 překovává V. Kubašta toto těžké období spoluprací se slovenskými nakladateli (Slovtour v Martině a SFVU). S těmi navazuje přátelské kontakty již v roce 1946 a vytváří pro ně pravděpodobně své první prostorové návrhy (Domica, Jasná a další). Je to předzvěst jeho báječných prostorových knížek (pop-up) a spolupráce s Artií a Orbisem. Zde vytvořil stovky takovýchto ve světě tolik ceněných knížek a příběhů. Z bohaté Kubaštovy tvorby nelze opominout ani jeho krásné prostorové fantazií naplněné betlémy, kterých vytvořil kolem sedmnácti, z nichž některé můžeme spatřit na výstavě v Rakovníku.

 
Ladislav Janouch
Praha, listopad 2007

Převzato z katalogu výstavy V. Kubašty ve výstavní síni Rabasovy Galerie v Rakovníku (17. dubna – 29. června 2008)

 

Publikováno s laskavým svolením Dagmar Kubaštové-Vrkljan, která také poskytla rozhovor časopisu Pražská pětka:

Utajený kouzelník ze Smíchova

Celý životopis s obrazovým doprovodem bude součástí druhého dílu Slavných osobností v dějinách Prahy 5, který připravuje nakladatelství Perseus manželů Schreiberových. Vojtěch Kubašta je pohřben na Malvazinkách.


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

E-mail servis
Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov

Muzeum hl. m. Prahy
Muzeum Prahy

PIS
Pražská informační služba

Partner webu

Partner webu Česká spořitelna a.s.
Partner webu PRAHA

Partner webu Národní muzeum

Partner webu Městská část Praha 5


TOPlist

eşya depolama
Copyright© Klub přátel starého Smíchova 2006 - 2016 / Webmaster Tomáš Křivánek / Redakční systém: phpRS